1. května 2011 se obyvatelům České republiky plně otevírá německý pracovní trh. Tuzemské firmy však neočekávají, že by po tomto datu nastal výraznější odliv pracovní síly směrem k našim západním sousedům. Ukázal to alespoň výzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), který proběhl mezi převážně zahraničními firmami působícími v České republice.
Německo se sice potýká s nedostatkem kvalifikovaných odborníků a upírá své naděje k zemím, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004, zájem Čechů o práci v Německu však omezuje hned několik důvodů.
Vysokoškolákům je německý trh otevřen již dva roky
Česko-německá obchodní a průmyslová komora uvádí, že Čechům nebrání v odchodu do Německa formální důvody. Německý pracovní trh je totiž otevřen absolventům vysokých škol i dalším odborníkům již od začátku roku 2009 a již delší dobu je zde i možnost sezónní práce v délce do šesti měsíců. Navzdory tomu v Německu pracuje jen kolem 14.000 českých zaměstnanců.
Důvodem omezené přeshraniční mobility Čechů jsou vedle tradičního silného pouta k domácímu pracovnímu a rodinnému prostředí především vysoké náklady na udržování dvojího bydliště. Významnou roli hraje také skutečnost, že platy na vrcholových postech v obou zemích se dnes podle mzdové studie ČNOPK z roku 2010 liší pouze minimálně.
-kk-