Český trh práce bude ke konci letošního roku mírně růst

České organizace očekávají v nadcházejícím čtvrtletí skromné, ale pozitivní náborové záměry s Čistým indexem trhu práce (NEO) ve výši 10 procentních bodů. 31 % zaměstnavatelů plánuje zvyšovat počet zaměstnanců, 21 % očekává jeho pokles a 46 % nepředpokládá žádné změny. Index ve srovnání s minulým čtvrtletím i v meziročním srovnání zůstává relativně stabilní, nicméně je výrazně pod hodnotami let 2022 a 2023.

Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup

Mírný růst trhu práce tedy koresponduje s mírným nárůstem HDP, jehož tahounem je aktuálně především spotřeba domácností. Spotřebitelský optimismus se odvíjí od klesajících obav lidí z rizika ztráty zaměstnání a nárůstu reálných mezd. Nárůst je ale velmi nerovnoměrný. Více přidáno dostali především vysoce kvalifikovaní specialisté na klíčových pozicích nežzaměstnanci se mzdou pod celostátním průměrem.

Trh práce bude v posledním čtvrtletí roku pokračovat ve stabilním růstu. Úřady práce sice zaznamenaly v době prázdnin nárůst nezaměstnanosti, ale jedná se o každoroční jev způsobený příchodem absolventů. Září a říjen je v pracovním světě hlavní sezónou, protože firmy nejvíce nabírají. Největší míru optimismu pro konec roku hlásí sektory informačních technologií, financí a logistiky. Pesimismus pokračuje již více než rok ve veřejném sektoru a nárůst nervozity pozorujeme v komunikačních službách.

Porovnání dle odvětví

Zaměstnavatelé v 6 z 9 odvětví očekávají ve 4. čtvrtletí 2024 zvýšení počtu zaměstnanců, zatímco 2 odvětví předpovídají pokles a 1 odvětví neočekává žádnou změnu.

Nejvíce konkurence schopným odvětvím v České republice je odvětví Informačních technologií s Indexem 35 (48 % nabírá a 13 % propouští), což představuje nárůst o 20 procentních bodů oproti předchozímu čtvrtletí a o 5 procentních bodů v meziročním srovnání. Zároveň je to nejvyšší hodnota od začátku sledování v 1. čtvrtletí 2022.

Počet zaměstnanců v sektoru IT sice v předchozích 12 měsících stagnoval, ale nyní se zdá, že se poptávka po službách těchto firem bude opět zvyšovat, mimo jiné v důsledku rostoucích nároků na kybernetickou bezpečnost a s tím spojenou novou legislativou EU nebo zaváděním umělé inteligence do firemních procesů. V těchto oblastech zaznamenává naše oddělení pro IT recruitment vysoké nárůsty zakázek na obsazení pozic.

Druhé nejoptimističtější odvětví je Finance, pojištění a nemovitosti (25 p.b.) následované dopravou, skladováním a automotive (21 p.b.), kde došlo mezičtvrtletně k nárůstu o 17 p.b. Náborové plány jsou v tomto odvětví nejoptimističtější od Q3 2019. Ve srovnání s minulým čtvrtletím Index trhu v 5 odvětvích oslabil a ve 4 posílil. Meziročně se Index zvýšil ve4odvětvích, oslabil ve 3 a zůstal beze změny ve2 odvětvích.

Porovnání organizací podle velikosti

Náborový optimismus v ČR roste s velikostí organizace. Zatímco mikropodniky s velikostí pod 10 zaměstnanců jsou poměrně pesimistické: 38 % z nich předpokládá spíše pokles a pouze 8 % nárůst, tak malé, střední a větší podniky do 1.000 zaměstnanců vykazují solidní optimismus kolem 15 procentních bodů. Z českých organizací jsou nejoptimističtější velké organizace s 1.000–4.999 zaměstnanci, s Indexem 24, i když očekávání se od minulého čtvrtletí snížila o 2 body. Organizace nad 5.000 uvádí také silný optimismus s Indexem 22 bodů.

Regionální srovnání v rámci ČR

Nejvíce konkurenceschopným regionem v České republice je region Praha s Indexem 18 bodů, který od 3. čtvrtletí 2024 sice o 1 bod poklesl, ale od 4. čtvrtletí 2023 o 8 bodů posílil. Největší nárůst Indexu proti minulému čtvrtletí hlásí Morava, a to o 7 procentních bodů. Index v regionu nyní dosahuje 9 bodů.

Zaměstnavatelé ve všech třech regionech České republiky očekávají ve 4. čtvrtletí 2024 navýšení počtu zaměstnanců. Od minulého čtvrtletí došlo k posílení personálního obsazení v regionu Morava a k výraznějšímu oslabení v Čechách. Ve srovnání s loňským rokem trh práce v Praze posílil, a opět v Čechách výrazněji oslabil.

Globální pohled

Globální Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí roku 2024 naznačuje, že trh práce se pomalu, ale jistě oživuje, i když zůstává v bodě, kdy není zcela zřejmé, jestli bude v dalším čtvrtletní růst nebo naopak zpomalovat. Poměrně stabilní ekonomický růst a uvolnění měnové politiky v několika zemíchsice zvýšily důvěru zaměstnavatelů, ale v otázkách náboru zůstávají opatrní.

Průzkum ukazuje postupné zlepšování globálního Indexu trhu práce, který oproti minulému čtvrtletí vzrostl o 3 procentní body na hodnotu 25. Zaměstnavatelé ve srovnání s minulým čtvrtletím mírně zrychlují nábor zaměstnanců, avšak ještě se nevrátili k náborovému tempu, které bylo zaznamenáno loni touto dobou, kdy byl Index trhu práce 30 %.

Nejsilnější nárůst globálního Indexu trhu práce je pozorován v odvětví Informační technologie, který se odrazil od poklesu v minulém čtvrtletí způsobený obavami ohledně nadhodnocení akcií technologických společností v důsledku boomu umělé inteligence. Vzhledem k tomu, že ke zpomalení investic do IT nakonec nedošlo, důvěra v nábor zaměstnanců se opět zvýšila.

Index pro toto odvětví má nyní hodnotu 35, což představuje nárůst o 6 bodů oproti předchozímu čtvrtletí. Podobné oživení je patrné i v odvětví Komunikační služby, kde Index posílil o 5 bodů na 16 bodů. K tomuto zlepšení dochází spolu s nárůstem digitální reklamy během olympijských her v Paříži a reporty o vysokých příjmech společností jako Spotify a Netflix.

Oproti tomu Index trhu práce v odvětví Energetika a veřejné služby zůstává utlumený v důsledku nových směrnic zaměřených na udržitelnost, měnících se cílů udržitelnosti a výrazných výkyvů ceny ropy. Napětí na Blízkém východě a konflikty ve východní Evropě toto odvětví stále ovlivňují. V důsledku toho Index oslabil na hodnotu 8, což představuje pokles o 1 bod oproti minulému čtvrtletí a o 23 bodů v meziročním srovnání.

Průzkumu ManpowerGroup indexu trhu práce pro 4. čtvrtletí 2024 se zúčastnilo 40.340 zaměstnavatelů ve 42 zemích a teritoriích. V rámci průzkumu byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 521 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2024 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“