Společnost GE spustila projekt s názvem Global New Directions, do kterého zapojila 21 zaměstnanců zastupujících nejmladší generaci Millenials z řad absolventů firemních programů pro rozvoj leadershipu. Cílem tříměsíční mise těchto zaměstnanců z různých obchodních jednotek a zemí, v nichž společnost působí, bylo najít způsoby, jak si společnost může v budoucnu lépe získat, rozvíjet a udržet mladé talenty.
Ředitelka vzdělávání a viceprezidentka společnosti Susan Petersová shrnula doporučení, která její tým od účastníků projektu Global New Directions dostal, takto:
-
větší zapojení herních technologií do vzdělávání současných a potenciálních zaměstnanců,
-
vytváření personalizovaných řad benefitů, které zaměstnancům nabídnou větší flexibilitu,
-
úprava systému řízení výkonnosti pomocí nových nástrojů tak, aby lépe pomáhal rozvoji kariéry a nabízel zaměstnancům širší uplatnění v rámci firmy (okamžitá zpětná vazba, koučink),
-
rozšíření programu rozvoje leadershipu za účelem výchovy a podpory kulturně přizpůsobivých globálních lídrů.
Společnost nyní tato doporučení implementuje.
Bližší informace o projektu si můžete přečíst v rozhovoru s jednou z účastnic projektu, Číňankou Monicou Li na serveru eclpblog.com zde.
Aktuální výzkum společnosti GE 2012 GE Global Innovation Barometer zároveň ukázal, že zaměstnanci tíhnou ke kolegiálnějšímu a osobnějšímu pohledu na leadership a rozvoj byznysu skrze pracovní sílu. Úspěšní globální lídři podle ní budou mít následující vlastnosti:
-
výrazně externí zaměření – spolupráce nejen se zákazníky, ale i se širší základnou podílníků včetně vlád, regulátorů, nevládních skupin a dalších komunit,
-
přizpůsobivost, schopnost rychle uvažovat a propojovat strategie s praxí,
-
schopnost uvažovat inovativně a odvaha implementovat inovativní řešení,
-
rozvoj týmů,
-
zájem o rozvoj své odbornosti a motivace druhých k témuž.
-kk-