V zajímavém článku na serveru HR Zone na tyto důvody upozornil britský odborník na analytické nástroje pro firmy David Green ze společnosti IBM.
Proč se tedy analytické nástroje dostanou již brzy z okraje do středu zájmu HR a celých firem?
1. Žijeme v digitální době a HR se musí přizpůsobit
Digitální technologie mění všechny kolem nás včetně obchodních modelů a způsobu práce se zaměstnanci a zákazníky. Lidské zdroje se musí naučit pracovat s daty tak, aby mohly přicházet s iniciativami, které zlepší zkušenosti zaměstnanců, navrhnou efektivnější organizační struktury a způsoby práce.
2. Bez analytiky HR nic neví
Lidé dnes v práci očekávají stejné zkušenosti, které díky digitalizaci mají jako zákazníci. Jde především o osobní přístup nebo zpětnou vazbu v reálném čase. Zvažte, jak můžete zaměstnancům nabízet jakékoli služby a programy, pokud neznáte jejich zájmy, motivace, preference apod.
3. Způsoby organizace firem a práce v nich se mění
Rigidní a byrokratické organizační modely v digitální éře nefungují. Organizace dnes musejí řešit hledání optimálního mixu zaměstnanců, nezávislých pracovníků, konzultantů, outsourcingu a automatizace. Analytika zaměřená na lidské zdroje jim pomůže vytvořit správnou strukturu a pracovní prostředí.
4. Firmy potřebují data o lidech
Umístění nové kanceláře, správná velikost týmu, chybějící dovednosti pro plnění obchodní strategie... To jsou příklady otázek, s jejichž zodpovězením může výrazně pomoci sběr, analýza a vizualizace dat o lidech ve firmě. Manažeři pak budou moci lépe rozhodovat o rozvoji zaměstnanců a pomáhat zaměstnancům řídit výkonnost a kariéru.
5. Analytici pomohou lidem z HR změnit uvažování
Odborníci na analýzu dat jsou velmi inteligentní lidé, kterým nechybí zvědavost, motivace uspět a schopnost spolupráce. Často nemají zkušenosti z HR, ale chtějí dělat něco prospěšného pro zaměstnance. Do oddělení HR přinesou analytické uvažování založené na faktech, které stále na mnoha místech chybí.
-kk-