Byť je využívání propracovaných analytických strategií prokazatelně spojeno s dvakrát vyšší pravděpodobností zlepšení efektivity náboru a rozvoje lídrů na všech firemních úrovních, pouze 3 z 10 firem používají tzv. attribute score k tomu, aby mohly dlouhodobě pozorovat návratnost svých investic vložených do employer brandingu. Zároveň se méně než 1 z 10 firem soustavně rozhoduje na základě dat. Vyplývá to ze studie výzkumné společnosti Universum s názvem Employer Branding Now.
Významné nedostatky v komunikační strategii budování značky zaměstnavatele jsou evidentní zejména tehdy, když přijde řeč na povědomí v porovnání s diferenciací. Většina společností se totiž snaží pouze zvýšit povědomí o své zaměstnavatelské značce, ale jen velmi málo z nich se dokáže skutečně odlišit od konkurence. Samotné povědomí o značce přitom k zaujetí budoucích zaměstnanců už zdaleka nestačí.
Možná ještě překvapivější je pak zjištění, jak vzácné je využívání strategií pro budování značky zaměstnavatele k účelům udržení zaměstnanců ve firmě. K tomuto účelu je totiž momentálně využívají pouze 3 z 10 velkých společností, i když pro odborníky je právě udržení kvalitních zaměstnanců ve firmě tou nejvyšší prioritou.
Která z následujících možností nejlépe popisuje vaše primární cíle, co se komunikace za účelem budování vaší zaměstnavatelské značky týče?
Zjištění studie Employer Branding Now jsou založena na názorech více než 2 500 odborníků v oblasti budování značky zaměstnavatele z různých společností včetně 100 firem z žebříčku Fortune 500. Společnost Universum shromáždila různé úhly pohledů výkonných ředitelů, ředitelů HR a náboru a dalších světových profesionálů za účelem odhalení nejpalčivějších problémů ovlivňujících současný stav globálního talent managementu a employer brandingu.
Studie si klade za cíl odhalit, na co se odborníci v oblasti talent managementu musejí zaměřit v nadcházejícím roce, a k tomu jim i poskytnout doporučení, jak využít data a přilákat i udržet špičkové talenty. Praktická doporučení, jak jak uvést příslušné poznatky do praxe, zahrnují například:
-
Jak vytvořit užší sladění mezi prioritami značky zaměstnavatele a prioritami talentů.
-
Jak plně využít měřítko EVP (employer value proposition), abyste zajistili větší důraz na značku zaměstnavatele a její dopad.
-
Jak investovat do kvalitního obsahu sociálních médií (nejen jako doplňku komunikace, ale jako jeho samozřejmosti).
-
Jak efektivně investovat do datové analytiky.
Studie je k dipozici ke stažení online zde.
-kk-