Každý si umí představit trápení, které přináší ztráta pracovního místa. Jak jsou ale na tom partneři „postižených“? Taková situace má přirozeně dopad na oba partnery formou pocitů ztráty bezpečí a nejistých vyhlídek do budoucna. Osoba, která o místo přišla, se bude snažit s věcí vypořádat hledáním nového místa a bude se spoléhat na podporu svého druha nebo družky. Ti jsou zatíženi dvěma – strachem z budoucnosti a nutností podporovat svého partnera.
Jak snížit napětí
Když jsme ve stresu, nebo se něčeho obáváme, máme tendenci o svých problémem nehovořit, čímž blokujeme komunikaci a zvyšujeme stres a napětí mezi svými blízkými. Pokud máte v partnerském vztahu problémy s komunikací o pocitech spojených se ztrátou pracovního místa, následující kroky by měly pomoci stres zvládat:
- Informujte pravidelně partnera o vývoji situace. Jednou za pár dní proberte s partnerem vývoj situace. Ale pozor, nic tak neuškodí sebevědomí člověka bez práce jako vyžadování „hlášení“ na denní bázi. Domluvte se s partnerem, kdy to budete probírat a určete také v jakém časovém intervalu.
- Sdílejte s partnerem strategii hledání nové pozice. Tím mu ulevíte od stresu.
- Znovu přehodnoťte své finanční potřeby. Někteří lidé se v této obtížné situaci snaží zachovat stabilitu rodiny předstíráním, že je vše jako dříve a nezmění své návyky v oblasti finančních výdajů. To je v pořádku, pokud mají dostatečné finanční rezervy. Ve většině případů je ale fakt, že partner nezná jejich finanční situaci, bude jen více stresovat. Autor doporučuje zvážit situaci co nejdříve po propuštění a přijmout nutná opatření.
- Vyhýbejte se stresujícím tématům. Snažte se držet komunikaci v pozitivním světle, volte slova a neulevujte si provozováním verbálního boxu.
- Najděte si externí podporu. Vy i váš partner potřebujete ventilovat a probrat své pocity mimo domov a to nejlépe s lidmi, kteří jsou v podobné situaci.
-av-