Nedávná studie Jyväskylské univerzity ve Finsku se zaměřila na průzkum přínosů pracovních stolů upravených pro stání ve velké softwarové firmě. Konkrétně sledovala fyzickou aktivitu, duševní bdělost, stres a muskuloskeletální (svalově-kosterní) napětí zaměstnanců pracujících vestoje.
Stát nebo sedět?
Ukázalo se, že práce vestoje vede pouze k mírnému zvýšení fyzické aktivity zaměstnanců, ale nemá žádný vliv na jejich duševní bdělost. Bylo prokázáno snížení muskuloskeletálního napětí v oblasti krku a ramen, naopak však došlo ke zvýšení stresu a bolesti nohou a chodidel. Velmi zajímavé bylo zjištění, že práce u stolu uzpůsobeného pro stání neměla žádný vliv na pohodlnost postoje zaměstnanců při výkonu práce ani na jejich spokojenost s pracovní stanicí.
„Mírné zlepšení fyzického zdraví – tepová frekvence se zvýšila průměrně o 4,2 úderů za minutu, objem využitelného kyslíku VO2 vzrostl o 0,3 ml na kilogram tělesné hmotnosti za minutu, za hodinu se spálilo o 6,1 kilokalorií více a nepatrně se snížilo napětí horní části těla – je třeba posuzovat vzhledem ke zvýšenému riziku křečových žil běžných u lidí, kteří dlouho stojí, a pravděpodobně i problémy s dolní částí zad, které se vestoje zhoršují,“ citoval autory studie server sciencedaily.com.
Máte osobní zkušenosti s kancelářskou prací vestoje? Rádi si je přečteme ve vašich komentářích.
-kk-