Nejistá ekonomická situace či jiné obtížné časy zvyšují riziko alkoholismu u zaměstnanců. Manažeři by proto měli vědět o tomto riziku a také se připravit na to, jak mu předcházet. Článek shrnuje několik doporučení, jak řešit tento problém na pracovišti.
- Nedělejte pro alkoholiky to, co by pro sebe měli udělat sami. Vedlo by to jen k přesvědčení zaměstnanců, že příčinou jejich problémů není alkohol.
- Nedělejte ústupky. Nelžete, neodvádějte pozornost jinam ani nehledejte omluvy pro chování alkoholiků.
- Zdůrazňujte odpovědnost. Nesnižujte laťku tím, že budete převádět odpovědnost nebo přidělovat úkoly jiným zaměstnancům.
- Nedávejte ani nepůjčujte alkoholikům peníze, nevyplácejte zálohy.
- Neposkytujte kauce, nenajímejte právníky ani neplaťte pokuty za nelegální činnost zaměstnanců, kteří mají problém s alkoholem.
- Vyhýbejte se společenským akcím a pití s alkoholiky.
- Stanovte jasné hranice a požadavky, jejichž porušení bude mít jasné a nekompromisní důsledky.
- Nediskutujte o konzumaci alkoholu.
- Oznamte závislé zaměstnance příslušným licenčním úřadům, zejména došlo-li k jejich zadržení v souvislosti s užíváním alkoholu.
- Zakažte pití alkoholu ve všech firemních funkcích.
Zároveň mějte na paměti, že označit někoho za alkoholika je nebezpečné. Toto posouzení ponechte na odbornících. V případě nutného disciplinárního opatření pořizujte detailní záznamy. Uveďte například, že daný zaměstnanec nedokázal chodit rovně a mluvit srozumitelně nebo byl cítit alkoholem. Je to jistější než pouhé konstatování, že byl opilý.
-kk-