Právní tipy do personální praxe: Ukončení pracovního poměru před jeho vznikem či na jeho samotném začátku

Mnoho personalistů se jistě setkalo s tím, že zaměstnanec, se kterým byla uzavřena pracovní smlouva, nakonec do zaměstnání nenastoupil, nebo si zaměstnavatel jeho přijetí rozmyslel. Jaké kroky by měl zaměstnavatel v takové situaci podniknout? JUDr. Irena Valíčková, MBA a JUDr. Adam Valíček, MBA, partneři advokátní kanceláře Valíček & Valíčková, se v rámci svého seriálu "Minuta s HR" zaměřují na právní aspekty tohoto problému.

Irena Valíčková a Adam Valíček

Odstoupení od pracovní smlouvy

Jednou z prvních možností, kterou zákoník práce nabízí, je odstoupení od pracovní smlouvy. Tato varianta je možná v případech, kdy zaměstnanec nenastoupí ve sjednaný den do práce a zaměstnavatele neinformuje o překážce v práci. 

Uzavření dohody o neuskutečnění pracovního poměru

Další doporučená varianta je uzavření dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem o tom, že ke vzniku pracovního poměru nedojde. Tato dohoda je praktickým řešením v případech, kdy se obě strany shodnou, že nechtějí, aby pracovní vztah vůbec vznikl. Takovým způsobem lze pracovněprávní vztah efektivně „anulovat“ bez komplikací.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Pokud zaměstnanec již nastoupil do zaměstnání, ale pracovní poměr neodpovídá představám jedné ze stran, existuje možnost zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Tento krok ovšem znamená, že pracovní poměr již vznikl, i když byl ukončen například hned první den. Ve zkušební době mohou obě strany ukončit pracovní poměr bez udání důvodu, což poskytuje určitou flexibilitu, ale je důležité si uvědomit, že tento postup se již považuje za zrušení pracovního poměru, nikoli za jeho „anulování“.

Dokumentaci nestačí jen tak zlikvidovat

Bez ohledu na to, jakou možnost zaměstnavatel a zaměstnanec zvolí, je důležité uchovávat všechny relevantní pracovní dokumenty. Skartování pracovněprávních dokumentů by mohlo vést k problémům, pokud by si některá ze stran uchovala kopii nebo opis těchto dokumentů. Proto je doporučeno uchovávat všechny písemnosti spojené s pracovní smlouvou, aby bylo možné se v budoucnu na ně odkázat, pokud by došlo k právním sporům.

Nenastoupení zaměstnance do práce může být pro zaměstnavatele nepříjemnou situací, která vyžaduje správné právní řešení. Vždy je důležité přistupovat k této situaci s pečlivostí a dbát na správné vedení dokumentace. Tím lze předejít možným právním komplikacím v budoucnosti.

JUDr. Irena Valíčková, MBA a JUDr. Adam Valíček, MBA

Vedoucí partneři advokátní kanceláře Valíček & Valíčková, advokátní kancelář, s.r.o., která se řadí mezi větší advokátní kanceláře České republiky. Dále byla tato advokátní kancelář zařazena mezi TOP advokátní kanceláře v ČR týdeníkem EURO a mezi Významné advokátní kanceláře ČR společností Epravo.cz.

Lektoři jsou autoři pracovněprávních vzorů pro právní systém ASPI od společnosti Wolters Kluwer, a.s., členové Rady Expertů Unie personalistů a členové Kolegia expertů AKV Praha. Jsou autoři mnoha článků a publikací. Tým kanceláře tvoří více než 20 odborníků. Kancelář má bohaté zkušenosti se zastupováním u soudních jednání, inspektorátů práce a dalších orgánů. Během školení si lektoři zakládají na osobním přístupu ke každému klientovi.

Získaná ocenění:

2023 Právnická firma roku - velmi doporučovaná kancelář v kategorii regionální právnická firma roku a velmi doporučovaná kancelář v oblasti pracovního práva 

2022 Právnická firma roku - doporučovaná kancelář v kategorii regionální právnická firma roku a velmi doporučovaná kancelář v oblasti pracovního práva

2021 Právnická firma roku - doporučovaná kancelář v kategorii regionální právnická firma roku a velmi doporučovaná kancelář v oblasti pracovního práva

2020 Právnická firma roku (doporučovaná kancelář)

2019 Právnická firma roku v oblasti pracovního práva (velmi doporučovaná kancelář)

2019 Týdeník EURO nás zařadil mezi TOP advokátní kanceláře v České republice

2018 Finalista Kanceláře roku (design a pracovní prostředí)