Radost jako klíč k úspěchu - 3 tipy na lepší rok

Začíná další rok a všichni doufáme, že bude lepší než ten loňský. V tomto období si často dáváme předsevzetí a cíle, abychom byli lepší verzí sama sebe a měli směr a kontrolu nad svým životem.

Pavla Pavlíková, PCC

Obvykle se naše cíle týkají práce (těch máme jistě hodně) nebo zdraví (zhubnu) a kondice (budu cvičit). Jsou to cíle chvályhodné, ale vytváříme si jimi na sebe tlak, kterého máme i bez těchto cílů hodně. Což je také důvod, proč 88% novoročních předsevzetí selže.

Proto zkusme letos i něco jiného. Když se budete zamýšlet nad cíli pro letošní rok, nezapomeňte naplánovat něco pro zábavu a radost, čím si zpříjemníte život a podpoříte svou duševní odolnost proti stresu. Jak jsem zmiňovala v článku 4 tipy pro radost a energii nejen v období adventu, radost vytváří zásoby emoční síly pro těžší a náročnější časy.

Vyzkoušejte tyto možnosti:

1. Naplánujte si věci, na které se můžete těšit

Často se nám zdá život nudný nebo těžký, protože se nemáme na co těšit. Proto si naplánujte aktivity a cíle pro zábavu a rozptýlení.

Ano, mohou to být větší cíle, jako exotická dovolená, nový byt, dům, auto nebo dlouhodobý rozvojový program – něco, co vám poskytne směr a zanechá trvalé vzpomínky.

Ale hlavně nezapomeňte na drobné věci, které nám přinášejí živost a radost a které nás povzbuzují zvláště v období těžkostí a výzev.

Jednoduše si stanovte sérii mini-cílů, drobných závazků vůči sobě samému, díky kterým budete hledět s úsměvem dopředu. Z čeho vybírat: knihy, které přečtete, filmy, které uvidíte, odpočinek a relaxace, setkávání s přáteli, péče o sebe, sport, tvoření, dobrodružství. Nebo potřebujete přidat do života více hravosti?

Vyberte si několik aktivit pro potěšení a zapište si je do kalendáře. A co si je rozložit do několika měsíců, aby prosvítily váš život?

kalendář radostí

2. Předpokládejte to nejlepší

Je spousta věcí, na kterých nám záleží a děláme si kvůli nim starosti. Naši vnitřní sabotéři (hlas našeho mozku přežití) ve snaze nás ochránit přinášejí černé scénáře a straší nás tím, jak to špatně dopadne. Když jim příliš nasloucháme a soustředíme se na všechny negativní věci, které by se mohly stát, a děláme si s nimi starosti, jsme vyčerpaní. Je pak těžké být odolný a řešit tyto věci kreativně a s nadhledem.

Když zapojíme náš kreativní režim mysli a předpokládáme to nejlepší nebo si představujeme všechny způsoby, jak by věci mohly dopadnout co nejlépe, budeme mít více energie, nadšení, propojení se sebou samým a ostatními. Tím i věci půjdou snáze a dopadnou lépe, protože se nebudeme blokovat negativními emocemi.

Pokud tedy nevíme, jak věci ve skutečnosti dopadnou, proč nepředpokládat to nejlepší?

Vystihuje to hláška z filmu Báječný hotel Marigold: „Všechno bude nakonec dobré. A jestli to není dobré, tak ještě není konec.”

Takže až se příště přistihnete, že si děláte kvůli něčemu starosti, postupujte následovně:

  1. Nejprve si přiznejte, čeho se bojíte.

  2. Pak se zeptejte: „Jak jinak by to mohlo dopadnout POZITIVNĚ?“. Vymyslete co nejvíce možných alternativních způsobů, jak by věci mohly dopadnout.

  3. Nyní si přiznejte: Nevím jistě, jak se to nakonec vyřeší.

  4. Nakonec se zeptejte: „Dokud se to nevyřeší, jaký je nejlepší možný výsledek, který si dokážu představit?“ a soustřeďte se na něj.

TIP: Malý trik na podporu odolnosti, pokud máte starosti (nebo se ve vašem životě chystá něco velkého). Předpokládejte to nejlepší, ale počítejte i s tím nejhorším:

  • Předpokládejte nejlepší výsledek a zaměřte se na něj.

  • Připravte se na možný nejhorší scénář a uvažte, co byste v takové situaci dělali.

3. Život je krátký – nečekejte na AŽ

Náš vrchní sabotér – vnitřní kritik – nám říká: Budeš v pohodě, AŽ… doděláš školu, odevzdáš projekt, skončí čtvrtletí (doplňte si svoje AŽ). Jsou v tom dvě pasti. První, že nemůžeme být šťastní, dokud se nenaplní ono AŽ. A druhá, v okamžiku, kdy se ono AŽ naplní, náš kritik přijde s novým AŽ.

Proto se pojďte inspirovat názvem knihy od Loretty Laroche: „Život je krátký, vezměte si svoje parádní kalhoty.“ Ty kalhoty, které si schováváte na zvláštní příležitost, a užívejte si každý den naplno. Nikdy nevíte, co vás v životě potká, proto na nic nečekejte, neschovávejte si to dobré na později nebo na nějakou speciální příležitost.

A jen tak pro zábavu, doplňte si následující tvrzení 5 různými způsoby:

  1. Život je krátký, __________

  2. Život je krátký, __________

  3. Život je krátký, __________

  4. Život je krátký, __________

  5. Život je krátký, __________

Např. Život je krátký, tak si ho oslaď / žij / miluj / směj se / zahoď opatrnost do větru / užívej si každý okamžik.

Doufám, že vás tyto tři tipy naladí na nový rok a pomohou vám užít si ho co nejlépe. Myslete na to, že radost a pohoda jsou důležitou součástí šťastného života. Potřebujeme okamžiky, které nás nabijí energií a dodají chuť pokračovat. Začněte malými kroky, plánujte, na co se budete těšit, a dovolte si užívat každodenní radosti. Život je krátký – naplňte ho tím, co vás skutečně těší, a užívejte si každou chvíli!