3 typy lidí, kteří do HR nepatří

Nejspíš vás už napadlo, že HR nemůže dělat každý. Kdo je ale ten, kdo do HR patří, a naopak ten, kdo by se měl spíše poohlédnout po jiném oboru? Když mluvím o HR, mám v tomto případě na mysli spíše ty, kdo se věnují náboru, zaškolování a práci s potenciálem zaměstnanců, tedy ne ty, kdo mají na starosti administrativu, smlouvy a veškeré další nezbytné úkony s HR spojené. I když je mi jasné, že někdy je to pro oboje jedna osoba.

Lucie Spáčilová, Performia

Určitě to může být složitější, ale v rámci zachování jednoduchosti vám chci ukázat na tři základní typy lidí, které se do HR vyloženě nehodí.

Dokáže poznat tahouny?

Jestli jste někdy viděli nebo četli něco od Performie, určitě víte, že produktivita (tedy zjednodušeně schopnost dosahovat výsledků) je pro nás při náboru i práci se současným týmem naprosto zásadní. A teď si představte, že někdo, kdo příliš produktivní není, má mezi kandidáty rozpoznat někoho vysoce produktivního (tahouna). Máte? Já ne. Je to totiž téměř nemožné.

Pokud tedy personalista sám není jedním z nejproduktivnějších lidí v týmu, nebude k sobě (a hlavně do vaší firmy) umět přitáhnout ty nejlepší.

Je to fanoušek vaší firmy?

Už jste někdy viděli personalistu, kterého zajímají jen výhody a benefity a ty také při náboru kandidátům nejvíce prezentuje? Na benefitech není nic špatného. Jen pokud někdo v práci nevidí i její další rozměr jako je to, jak užitečná je firma a jak její služby a produkty dokážou pomoci klientům, určitě nebude umět jiné lidi, než je on sám, do firmy přijmout. A upřímně, do týmu chceme spíše srdcaře, než bojovníky za benefity, že?

Jak je na tom se vztahy?

Musí mít podle vás personalista rád lidi? Odpověď na tuto otázku a na několik dalších si poslechnete v epizodě podcastu O lidech z dílny společnosti Performia, který vyšel pod názvem „Tři typy lidí, kteří do HR nepatří“.