Tuto otázku si položil Český statistický úřad v pravidelné čtvrtletní analýze k výsledkům Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) z 2. čtvrtletí 2017.
Výsledky VŠPS z 2. čtvrtletí 2017 naznačují, že se česká ekonomika dostala na úroveň plné zaměstnanosti.
„Tím rozumíme stav, kdy chybí rezervoár volné pracovní síly v tuzemsku, kterou by podniky mohly využít při expanzi. Nezbývá jim než zvyšovat úroveň mezd, a přetahovat tak pracovní sílu od konkurence. Pracovníci mají stále lepší možnosti změnit zaměstnání a nalézt lepší finanční ohodnocení,“ vysvětlují autoři analýzy Květa Odehnalová a Dalibor Holý.
Podle Eurostatu je míra zaměstnanosti v produktivním věku 20–64 let v České republice pátá nejvyšší v EU. Zatímco v zaměstnanosti mužů je ČR s přehledem nejlepší v EU, v zaměstnanosti žen je spíše průměrná. Míra nezaměstnanosti je v ČR již delší dobu nejnižší ze všech států EU,
Nejnižší míra nezaměstnanosti je tradičně v Praze, následují kraje Středočeský, Plzeňský a Jihočeský. Nejvyšší míra nezaměstnanosti je v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
Zatímco míra nezaměstnanosti se stále snižuje a ve 2. čtvrtletí 2017 dosáhla historického rekordu, zaměstnanost již nemá kam růst a začíná stagnovat.
Je zde však ještě rezerva potenciální pracovní síly v počtu přibližně 120 tisíc lidí, kteří nepracují, ale uvádějí, že by pracovat chtěli, nejsou však schopni nastoupit z osobních, zdravotních či jiných důvodů.
Aktivizovat tuto skupinu nezaměstnaných by mohly pomoci lepší podmínky pro slaďování rodinného a pracovního života nebo vyšší flexibilita pracovní doby.
-kk-