Česká republika má ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi relativní dostatek kvalifikovaných uchazečů. Firmy jsou zatím schopny volné odborné pozice například ve finančnictví nebo obchodě obsadit. Vyplývá to ze studie Global Skills Index 2015 nadnárodní poradenské společnosti Hays. Studie analyzovala pracovní trhy 31 světových ekonomik.
„Česká republika znovu obhájila svou pozici ideální lokality pro nové investory. Průmysl, zejména automobilový, i nadále zůstává klíčovým pro růst HDP. Díky kvalifikované pracovní síle vidíme růst investic v oblasti center sdílených služeb zaměřených zejména na finance a informační technologie,” uvedl ředitel společnosti Hays Czech Republic Ladislav Kučera. Zároveň ale upozornil, že jsou i obory, kde firmy dostatek uchazečů nemají. Jde zejména o IT, průmysl nebo výrobu.
Celkově ale má oživení české ekonomiky pozitivní dopad na pracovní trh. Od roku 2014 opět stoupá počet poptávaných pozic a tento trend pokračuje i v roce 2015. Meziročně vzrostl počet otevřených pozic téměř na dvojnásobek, uvádí studie.
Vzdělávací systém se ale trhu nepřizpůsobuje
I tak ovšem v ČR podle studie přetrvávají některé nedostatky. Například český vzdělávací systém není v současné době schopen se přizpůsobit požadavkům trhu a vyprodukovat dostatek absolventů těch oborů, po kterých je největší poptávka. Jde zejména o technicky zaměřené obory.
„Stále je zřetelná nepřipravenost absolventů v oblasti jazykových znalostí,” uvádí studie.
Nabídka nesnadno drží krok s poptávkou
Celosvětově se trhy práce podle studie blíží krizovému bodu, kdy nabídka kvalifikovaných pracovních sil má problémy udržet krok s poptávkou. „Kromě toho se stupňuje válka o kvalitní pracovníky a zaměstnavatelé jsou opět ochotni platit za nedostatkovou kvalifikaci něco navíc, což má v mnoha oblastech za následek inflaci mezd,” uvádí studie.
Globální index dovedností společnosti Hays přiřazuje každé zemi bodovou hodnotu mezi 0 a 10, která měří tlak na pracovním trhu. Celková bodová hodnota se vypočítá analýzou sedmi ukazatelů o stejné váze, z nichž každý postihuje různé dynamické faktory trhu práce, například úroveň vzdělání, flexibilitu trhu práce a tlak na výši mezd.