Vyplývá to z průzkumu Global Human Capital Trends 2017 - Rewriting the Rules for the Digital Age, v němž společnost Deloitte už popáté zkoumala, co řeší organizace v oblasti lidských zdrojů.
Průzkumu se letos zúčastnilo 10 000 obchodních ředitelů a ředitelů HR ze 140 zemí. Poprvé se zapojil i dostatečný počet respondentů z ČR. Jedná se o celosvětově nejrozsáhlejší ročník této studie.
Firmy aktuálně nejvíce řeší organizační strukturu budoucnosti, nábor a rozvoj zaměstnanců spojený s novým pojetím kariéry. V praxi to znamená, že se potřebují více zaměřit na práci v týmech, rychleji reagovat na změny na trhu a změnit způsoby rozvoje zaměstnanců.
Takto nově řízené firmy samozřejmě vyžadují i jiné styly vedení lidí. Proto je velký důraz kladen i na téma leadershipu.
Zatímco dříve byl důležitý kariérní postup, dnes se dostávají do popředí pozitivní zkušenosti, smysluplnost práce a pracovní prostředí.
Zaměstnanecká zkušenost se však netýká jen spokojenosti zaměstnanců. Slouží také jako nástroj pro zvyšování výkonu, podporu inovací, rozvoje a atraktivity zaměstnavatele na trhu práce i jako způsob, jak se odlišit v době nedostatku kvalitních uchazečů.
Hlavní závěry studie v číslech
-
87 % respondentů v České republice vnímá nastavení nového způsobu fungování organizace jako nezbytné.
-
82 % českých účastníků průzkumu považuje za důležitý trend revoluci ve způsobu získávání talentovaných lidí.
-
Pro 82 % českých respondentů je důležitý rozvoj leadershipu pro digitální věk, stejný počet považuje za důležité také vytvoření dynamického prostředí podporujícího rozvoj a flexibilní kariéru.
-
Jen 23 % účastníků průzkumu celosvětově uvádí, že jejich firma má integrovanou strategii zaměřenou na zaměstnaneckou zkušenost.
Další podrobnosti včetně hlubší analýzy každého z deseti největších trendů, které průzkum odhalil, najdete na této stránce.
-kk-