Zaměstnanost
Míra zaměstnanosti udává procento zaměstnaných z celkového počtu obyvatel. Za posledních 10 let se zvýšila o 4,9 % na 70,2 %. Ke zvýšení došlo ve všech krajích. Dlouhodobě je situace nejhorší v Moravskoslezském kraji. Nízkou zaměstnanost má také Ústecký a Olomoucký kraj. Nejvyšší zaměstnanost má naopak hlavní město Praha, Plzeňský a Středočeský kraj.
V roce 2015 odpracovali zaměstnaní ve všech krajích kromě Moravskoslezského průměrně více než 40 hodin týdně. Nejvíce osob pracuje v ČR v terciárním sektoru (služeb), podobně jako v ostatních zemích Evropy.
Zatímco celková míra zaměstnanosti se v posledních 10 letech zvýšila, u mladých osob (20-29 let) klesla. Téměř ve všech krajích se snížila zejména po roce 2008 v souvislosti s ekonomickou krizí. Mladí lidé také zůstávali déle ekonomicky neaktivními z důvodu zvyšování svého vzdělání.
Za posledních 20 let výrazně posílil podíl podnikatelů. Zatímco v roce 1993 podnikalo méně než 10 % zaměstnaných, v roce 2015 už to bylo více než 17 %. Nejvíce podnikají obyvatelé Středočeského kraje a Prahy, nejméně obyvatelé Plzeňského a Zlínského kraje.
Přesná čísla a další analýzy naleznete v publikaci Zaměstnanost a nezaměstnanost podle výsledků VŠPS – roční průměry – rok 2015.
Nezaměstnanost
V roce 2015 bylo v České republice 268 tisíc nezaměstnaných, z toho 126,7 tisíce dlouhodobě nezaměstnaných (bez práce 1 rok a déle). Míra nezaměstnanosti osob ve věku 15-64 let se v ČR v posledních 5 letech pohybovala mezi 5 a 7 %. V roce 2015 činila 5,1 %. Nejhůře je na tom dlouhodobě Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj, naopak nejlépe naše hlavní město.
S problémem dlouhodobé nezaměstnanosti se potýkají především kraje s nejvyšší nezaměstnaností, nejméně Praha, Středočeský a Pardubický kraj.
Vzdělání
Během posledních 10 let se výrazně změnila vzdělanostní struktura obyvatel všech krajů ČR. Ve všech krajích se zvýšil podíl vysokoškoláků a snížil podíl osob se základním vzděláním.
Nejvzdělanější obyvatelstvo žilo v roce 2015 v Praze. Vysokoškolský diplom vlastnila téměř třetina obyvatel, na středoškolské vzdělání s maturitou dosáhlo přes 40 % osob starších 15 let. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 21,8 % vysokoškoláků . Naopak nejméně vzdělané obyvatelstvo žilo v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji.
Pro srovnání si můžete prohlédnout Statistickou ročenku trhu práce v České republice 2015, kterou vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí.
-kk-