Smlouva o spolupráci
Smlouva o spolupráci je smlouva mezi dvěma či více stranami o jejich vzájemné spolupráci. Často bývá uzavřena rámcová smlouva o spolupráci mezi živnostníky, tedy smlouva o spolupráci OSVČ, ale také mezi společností a živnostníkem či živnostníky.
Smlouva o spolupráci určuje pro obě strany práva a povinnosti, proto je vhodné smlouvu uzavřít písemně a jasně vymezit předmět spolupráce, práva obou stran, stejně tak i povinnosti a sankce v případě porušení některého z ustanovení. Vřele doporučujeme do smlouvy uvést, za jakých podmínek je možné smlouvu vypovědět.
Smlouva o spolupráci a nový občanský zákoník
Smlouva o spolupráci není v právním řádu zakotvena, patří mezi takzvané nepojmenované smlouvy. Smlouva o spolupráci se řídí paragrafem 1746, odstavec 2.
Z výše uvedeného vyplývá, že zákony nespecifikují, jaké jsou povinné náležitosti smlouvy o spolupráci.
Smlouva o spolupráci není řešena obchodním zákoníkem.
Smlouva o spolupráci vzor
Rámcová smlouva o spolupráci vzorová obsahuje základní popis spolupráce. Mohou ji využít společnosti i OSVČ, smlouva o spolupráci může být použita na širokou škálu spolupráce.
Je nutné, aby tato smlouva o vzájemné spolupráci vzorová byla vždy upravena podle konkrétních podmínek, a obsahovala minimálně:
- Identifikaci obou stran, které smlouvu uzavírají;
- Specifikace spolupráce;
- Cenu, platební podmínky;
- Smluvní pokuty pro obě strany;
- Práva a povinnosti obou smluvních stran;
- Určení, za jakých podmínek může dojít k ukončení spolupráce.
Tato smlouva o spolupráci mezi živnostníky vzorová musí být vždy doplněna o velmi detailní specifikaci vzájemné spolupráce, termíny dodání, aby obě strany jasně věděly, co mohou od vzájemné spolupráce očekávat, jaké povinnosti musí plnit a jaké sankce hrozí v případě porušení.
Výpověď smlouvy o spolupráci vzor
Výpověď smlouvy o spolupráci musí být druhé straně doručena v souladu s podmínkami, které jsou stanovené v podepsané smlouvě.
Typicky výpověď o spolupráce obsahuje:
- Identifikaci obou stran, které smlouvu uzavírají;
- Specifikaci smlouvy, kterou jedna ze stran ukončuje;
- Připomenutí délky výpovědní doby;
- Povinnosti druhé strany při ukončení vzájemné spolupráce (například navrácení zapůjčeného vybavení) a připomenutí povinnosti mlčenlivosti