Moderní doba nás učí obezřetnosti. Více než kdy jindy je dnes aktuální staré dobré rčení důvěřuj, ale prověřuj. Řídí se jím velcí i malí zaměstnavatelé. Podniky celodenně monitorují činnost svých zaměstnanců na pracovišti, matky montují do svých domovů videokamery, aby mohly sledovat, co přesně dělají chůvy s jejich dětmi za jejich nepřítomnosti. Takové sledování má však své meze.
Chůvu či au-pair zaměstnává stále více rodin. S rostoucím počtem chův tak stoupá i počet kamer, které jejich denní práci sledují. Kamery již pomohly odhalit celou řadu nevhodného zacházení s dětmi, stejně však děti před zneužíváním neochránily. Skryté kamery jsou navíc na pracovišti i mimo ně velice ošidné, jelikož úzce souvisejí se zneužíváním osobních údajů a informací. Každý zaměstnavatel by měl své zaměstnance o tom, že je hodlá monitorovat předem informovat. Jeho cílem není chytit zaměstnance při nějakém přečinu, nýbrž se přečinům vyhnout. Monitorování zaměstnanců má být v první řadě prevencí a tajit jej nemá smysl. Kromě toho může mít i nepříjemnou právní dohru.
**Datum vydání:** V/2003
Article source Career Journal Asia - portál amerického listu Wall Street Journal zaměřený na zaměstnání a kariéru v Asii