V obtížných dobách není třeba zdůrazňovat důležitost silných a důvěryhodných vůdců. Článek proto radí, jak rozpoznat vůdce, kteří těchto kvalit nedosahují a nenechat je způsobit nepříjemné škody.
- Usilujte o prevenci, nikoli léčbu. Základem všeho je odhalovat problémy dříve, než se stanou problémy. Učte se rozpoznávat slabé vůdce včas a vyvarovat se opakování chyb.
- Řešte příčiny, nikoli projevy. Vyhýbejte se krátkodobým řešením. Hledejte příčiny vykolejení, které je třeba napravit.
- Pozor na přílišnou ostražitost. Vůdcové, kterým přílišná ostražitost brání důvěřovat druhým, nepatří mezi ty silné.
- Pozor na přílišnou teorii. Mezi projevy slabého vůdcovství patří také přílišná abstraktnost v uvažování.
- Pozor na nediskrétnost. Tendence k přílišné otevřenosti v osobních i pracovních záležitostech je dalším varovným signálem.
- Přizvěte „neutrální" hlas. Identifikace slabých vůdců je jen první krok. Následně je třeba probrat s nimi potřeby rozvoje. Pomoci vám může neutrální třetí strana.
- Hledejte dlouhodobá řešení. Pomáhejte vůdcům, aby si uvědomili svá slabá místa a hledejte specifické způsoby, jak je překonat.
- Řiďte prostředí. Důležité je, aby vaši vůdcové nebyli vystavováni určitým situacím, na které dosud nejsou připraveni.
- Vzdělávejte a komunikujte. Pečlivě uvažujte nad tím, jak rozvíjíte a přijímáte, případně povyšujete své lidi na vedoucí pozice.
- Nenechávejte situaci bez řešení. Dojde-li k nejhoršímu, kdy vůdce neustále selhává a vy to nedokážete změnit, je důležité pochopit, proč k tomu došlo a zabránit opakování. Přijměte skutečnost, že někdy je nejlepší, když se vaše cesty rozejdou.
-kk-