Kreativní, talentovaný, úžasný. Určitě by vás potěšilo, pokud vás bude nadřízený popisovat tímto způsobem. Co když ale řekne, že jste hodný? Ne, že by laskavost nebyla cennou vlastností, lidé přece chtějí pracovat s taktními a ochotnými lidmi.
Potíž nastává s lidmi, kteří jsou příliš ohleduplní, což jde často ruku v ruce s dalšími vlastnostmi, například přílišnou úslužností, neochotou cokoliv říci nebo váhavostí s konstruktivní kritikou.
Zde je několik tipů, které vám pomohou být hodní a také kreativní, talentovaní a úžasní:
- Určete si hranice. Lidé, kteří jsou příliš hodní zřídka říkají „ne“. Pokud akceptujete každý požadavek, i když sami máte dost práce, riskujete, že budete zneužíváni a vyčerpáni.
- Nebojte se ozvat. Pokud zjistíte, že ostatní často prezentují nápad, který je z vaší hlavy a jen jste jej neprosazovali, přestaňte být tak plaší. Zviditelníte se, pokud budete pravidelně přispívat na jednáních či poradách. Pokud si udržíte profesionalitu, ostatní budou vaše nápady respektovat i ve vašem podání.
- Buďte přímí. Prošel jste si práci nového pracovníka a máte k ní pár výhrad. Nechcete ho však ranit, a tak změny uděláte v dokumentu sám. Děláte mu ale skutečně službu? Pokud se nepoučí ze svých chyb, je pravděpodobné, že je bude opakovat. Zkuste mu raději dát konstruktivní kritiku a nechat ho opravit svou práci.
- Nebuďte příliš empatičtí. Váš nejlepší přítel na pracovišti si vám chodí stěžovat, když má moc práce. I když přímo nežádá o pomoc, vždycky mu ji stejně nabídnete, i když máte sami co dělat. Až příště zase přijde, zkuste se zamyslet, než pomoc nabídnete. Často stačí povzbuzení a vyslechnutí, aniž byste nutně museli být akční.
- Buďte více sebejistí. Ať už hovoříte s manažerem nebo kolegou, buďte struční a přímí. Hodní lidé obvykle cítí, že musí ospravedlnit své myšlenkové procesy tak, že je popisují nesnesitelně podrobně.
-av-