Co Vás přivedlo k tématu obrany proti manipulaci?
Především moje osobní zkušenosti s manipulátory jak v osobním, tak pracovním prostředí. Na vysoké škole v seminářích o psychopatologii jsme probírali různé poruchy osobnosti, které mají tendence manipulovat z hlediska pacientů, klientů, kterým je třeba pomoci. Ale nikdo nás neupozornil na to, co právě oni můžou způsobit druhým ve vztahu. Nikdo nás neučil, jak manipulaci rozpoznat a jak se ji účinně bránit. Postupně jsme se tímto tématem zabývala a ukázala se mi celá šíře tohoto tématu. Asi 20 let pracuji s lidmi, kteří si prošli manipulaci ve vztazích, a to jak osobních, tak pracovních. Týká se to mnoha lidí, a proto jsem zařadila jedno velké téma do tohoto kurzu.
“…o to v manipulaci jde, vyvolat vaši emoční reakci.”
Pokud se již s manipulátorem potkáme, jakých zásad se doporučujete držet?
- Znát zbraně manipulace, tedy znát mechanismus manipulace.
- Ideálně nebýt na komunikaci s manipulátorem sami.
- Znát sám sebe, svoje stinné stránky a emoční zranění, pracovat na své sebeúctě, a hlavně umět pracovat a ovládat svoje emoce. Protože o to v manipulaci jde, vyvolat vaši emoční reakci.
- Na komunikační úrovni neobhajovat se, nevysvětlovat a držet se věcné roviny rozhovoru
- Klást konkrétní otázky
- Přistihnout je při lžích
- Naučit se kontra-manipulaci neboť s klasickou asertivitou si vůbec nevystačíte.
Můžete přiblížit svůj přístup k probírání tohoto tématu na semináři?
Vycházím především z praxe. Účastníci dostanou rychlý vhled do podstaty manipulace, získají dotazník 32 znaků manipulátora a nejčastější taktiky manipulátorů a základní obranu formou kontramanipulace. Uvádím příklady mé i klientů, jak rozpoznat manipulaci a jak ji řešit.
Máte nějaké příklady, kdy účastníkům pomohl Váš seminář rozpoznat a zvládnout manipulativní chování?
Ano. Na seminář často přijdou lidé, kteří sami tuší, že něco není v pořádku a chtějí si potvrdit svoje tušení. Jeden manipulátor dokonce musel odejít ze své funkce a v ostatních případech účastníci úspěšně zvládli komunikaci. Vím o třech případech na pracovní úrovni a o pěti v osobních vztazích, kde to účastníkům pomohlo. Ovšem to jsou jen ti, kteří mi dali zpětnou vazbu nebo jsem s nimi měla další konzultaci.
Mgr. Zdenka Tmějová absolventka katedry filozofie a psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Absolvovala výcvik v Gestalt terapii Institutu IGTP, Koučink pro kouče v Koučink centru, NLP Practitioner (neurolingvistické programování), Kognitivně-behaviorální terapii, hypnotickou a nehypnotickou psychoterapii M. H. Ericksona, výcvik asertivity, telefonické krizové intervence a řadu psychologických seminářů zaměřených na psychodiagnostiku. Aktuálně ve své praxi působí jako lektorka, terapeutka, poradkyně v mezilidských vztazích a koučka.