Ocenění tvrdé práce
Podle HR Morning by neměla být tvrdá práce či úspěšné dokončení složitého projektu odměňováno pouze finančně a tajně. Mělo by být odměňováno veřejně, před ostatními zaměstnanci i nadřízenými. Tento způsob uznání totiž působí téměř zázračně na motivovanost zaměstnance, na jeho pracovní nasazení i na jeho sebevědomí, které je důležité při řešení komplexních úkolů.
Konkrétnost
Veřejné ocenění zaměstnance nesmí být vágní nebo šablonovité. Působilo by totiž uměle. Musí být zcela konkrétní, musí zmiňovat specifické úspěchy daného pracovníka a ideálně i konkrétní čísla a data.
Ne příliš častá chvála
Veřejná chvála nesmí probíhat příliš často, protože jinak ztrácí na síle a exkluzivitě. Oceňujte před ostatními zaměstnanci proto skutečně jenom výjimečné výkony, a to především u pracovníků, které si chcete udržet a jimž chcete vytvořit příjemné pracovní prostředí.
Cena
Součástí veřejné chvály může být i cena nebo nějaká symbolická odměna. Tu můžete zaměstnanci předat buď při speciální ceremonii například v rámci firemního večírku, nebo kdykoliv kdy je to vhodné.
Zdravá soutěživost
Veřejné uznání by mělo v zaměstnancích vzbuzovat pozitivní emoce a zdravou soutěživost. Nikoliv závist, nezdravou soutěživost nebo pocit nedostatečného ocenění těch, kteří uznáni veřejně nebyli. Dejte proto pozor, jak uznání formulujete.
-mm-