Efektivní řízení lidských zdrojů je pro firmy kritickým předpokladem úspěšného zvládnutí období ekonomické recese. Nejdůležitější roli při tom hraje řízení talentu, rozvoj vůdcovství, angažování zaměstnanců a strategické plánování pracovní síly. Vyplývá to z globálního výzkumu americké konzultační společnosti Boston Consulting Group (BCG) a Světové federace asociací personálního řízení (WFPMA) s názvem „Creating People Advantage 2010: How Companies Can Adapt Their HR Practices for Volatile Times“.
Výzkumu, který probíhal online formou, se zúčastnilo 5561 ředitelů lidských zdrojů a obchodních jednotek ze 109 zemí světa. Následovala série osobních rozhovorů s více než 150 manažery, většinou z nadnárodních společností. Ukázalo se, že firmy s nejlepšími výkony neinvestují fo HR jen více zdrojů, ale kompletně tuto funkci přenastavují.
Klíčová zjištění studie
- Nejvýkonnější firmy volí radikálně odlišný přístup k HR. Více se věnují měření výkonnosti zaměstnanců, transformaci HR do pozice strategického partnera vedení a budování zaměstnavatelské značky.
- Firmy se obecně příliš orientují na krátkodobé cíle. Nevěnují dostatečnou pozornost nadcházejícímu nedostatku vůdcovských dovedností na úrovni vyššího vedení, jehož vrchol se očekává mezi lety 2020 a 2030.
- Strategické plánování pracovní síly je kritickým, nicméně ne zcela pochopeným nástrojem. Stejně jako jakékoli jiné strategické plánování si žádá dlouhodobý horizont – pět a více let.
- Flexibilita funguje, škrty ne.
- Partnerství HR a obchodních jednotek je slibným konceptem, obě strany však potřebují zlepšit své dovednosti.
- Rovnováha pracovního života s osobním přestává být prioritou vzhledem k tomu, jak zaměstnavatelé přesouvají své soustředění na výkonnost.
- Zásadním předpokladem úspěchu jsou střední manažeři.
-kk-