Co je rekvalifikace a komu pomáhá?
Rekvalifikace označuje získání nové kvalifikace nebo rozšíření kvalifikace současné. Mohou ji provádět pouze vybrané vzdělávací instituce s akreditacemi konkrétních ministerstev, jako například Centrum služeb pro podnikání z pražských Vinohrad.
Kromě uchazečů o nové zaměstnání, kteří jsou, podobně jako Lenka, v evidenci úřadu práce, je rekvalifikace určená například pro
-
ženy a muže po rodičovské dovolené, kteří se vracejí zpět do zaměstnání,
-
zaměstnance, kteří si potřebují zvýšit nebo obnovit kvalifikaci,
-
absolventy škol, kterým se nedaří najít pracovní místo ve vystudovaném oboru.
Rekvalifikační kurz lze hradit z vlastních zdrojů, nebo ze zdrojů zaměstnavatele, pokud zaměstnance do kurzu vysílá. Pro uchazeče a zájemce o zaměstnání může být rekvalifikace zcela zdarma. K získání této příležitosti je ale potřeba přistoupit aktivně. A k tomu je důležitá informovanost.
Rekvalifikace přes úřad práce. Jak na to?
Nárok na rekvalifikaci pro uchazeče a zájemce o zaměstnání evidované na úřadě práce je zakotvený v zákoně.
Všichni uchazeči a zájemci o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu práce, mají podle ustanovení §109 a zákona o zaměstnanosti možnost vlastního výběru rekvalifikačního kurzu. Vynaložená částka na zvolenou rekvalifikaci pro 1 uchazeče na období 3 let je maximálně 50 000 Kč.
Uchazečem o zaměstnání se rozumí fyzická osoba, která je bez práce a je evidovaná na úřadě práce. Méně známým faktem je, že o rekvalifikační kurz může požádat i zájemce o práci. Ten sice vykonává své zaměstnání, ale chce ho změnit nebo je ohrožený jeho ztrátou. Pokud se přihlásí na úřadě práce, může zájemce o zaměstnání požádat o rekvalifikační kurz zdarma, stejně tak, jako uchazeč.
Fakta hovoří jasně. Spadáte-li do některé z uvedených skupin, můžete přes úřad práce získat rekvalifikační kurz zdarma. Vyberete si kurz v akreditované instituci a vyplníte potřebné formuláře.
Bojíte se „papírování“?
Jestliže se rozhodnete pro studium v Centru služeb pro podnikání, ochotně vám s ním pomohou. Stačí, když si na úřadě práce vyzvednete formulář „Zájem o zvolenou rekvalifikaci“. Poté kontaktujte Centrum služeb, kde pro vás rádi připraví další přílohy (kalkulace ceny, kopie schválené akreditace, obsahová náplň vybraného rekvalifikačního kurzu a potvrzení o ceně kurzu).
Formulář i s přílohami předáte úřadu práce ke schválení. Schvalovací proces zpravidla trvá 4 týdny a bere v úvahu zejména dosavadní kvalifikace, zdravotní stav, schopnosti a zkušenosti. Významnou roli hraje také zdůvodnění, proč máte o rekvalifikaci zájem. Vlastní iniciativa a zájem o rozšíření kvalifikace je hodnocený vždy pozitivně.
Svěřte se odborníkům
Na co je třeba se při výběru vhodného kurzu zaměřit? Kateřina Langhammerová, jednatelka Centra služeb pro podnikání, které své služby v oboru rekvalifikace poskytuje spokojeným posluchačům již 14 let, dává následující tipy:
-
Dobře zvažte, zda si volíte kurz, který odpovídá nejen vašim zájmům, ale také vašim přirozeným schopnostem, času a kapacitám.
-
Ověřte si, jaké reference dávají posluchači vámi vybrané vzdělávací instituce.
-
Zjistěte si počet studentů v kurzu, počet výukových hodin, vyžádejte si ukázky studijních materiálů a podrobný obsah celého kurzu. Nebojte se pečlivě vybírat.
A v Centru služeb pro podnikání je výběr rekvalifikačních kurzů opravdu široký. Vzdělávat se můžete v oboru účetnictví a mezd, daní, administrativy, personalistiky, managementu, marketingu, podnikání, reklamy nebo například počítačové gramotnosti. Díky efektivní metodice studia a kvalifikovaným lektorům z praxe se nový obor naučíte už za 1 až 3 měsíce. Po závěrečné zkoušce získáte osvědčení, které má stejnou hodnotu jako klasické školní vzdělání.
Potřebujete o získání rekvalifikace vědět víc?
Stáhněte si e-book ZDARMA, který vytvořili odborníci z Centra služeb pro podnikání. Po letech praxe rekvalifikacím výborně rozumí a svoji práci dělají s nadšením a v nejlepším zájmu svých klientů.