Facility management vznikl na základech správy majetku, respektive budov. Proto jsou základními službami tohoto oboru evidence a správa budov a zajištění souvisejících potřeb v oblasti jejich údržby, provozu a oprav. Úzce s tím souvisí i správa energií, úklidy, odpady a v neposlední řadě ostraha a bezpečnost (zejména bezpečnost práce a požární ochrana). Facility management je také spojován s nezbytností zajistit potřebnou udržitelnost facility management služeb.
Moderní facility management však rozšířil svoji působnost do mnoha dalších služeb pro zaměstnance, návštěvníky či obecně uživatele budov a pozemků. Patří mezi ně zajištění administrativního zázemí organizace (tzv. administrativní manažer), zajištění dopravy a autoprovozu, interní pošty a tiskových služeb, stravování a cateringových služeb atd. Obecně se uvádí, že facility management řídí všechny služby, které nejsou přímo nezbytné pro základní činnost organizace, ale jsou nezbytné pro provoz majetku a podporu práce zaměstnanců, návštěvníků a uživatelů prostor.
Před několika lety se facility management řadil mezi obory, které neměly vytvořeny jednotné postupy a terminologii. Toto je již minulostí. Nejdříve EU norma1 a později celosvětová ISO norma2 sjednotila jak terminologii, tak zejména systémy řízení. Proto dnes existují ověřené postupy, jak specifikovat zadání facility management služeb, jak vybrat kvalitního poskytovatele těchto služeb a zejména, jak zajistit, aby poskytované služby byly účinné, kvalitní a za rozumnou cenu. Toto je základní povinností facility manažera organizace, který je zodpovědný za vše, co souvisí s podporou společnosti.
Facility manažeři se dnes rekrutují z bývalých správců majetku, administrativních manažerů, bezpečnostních manažerů či řídících pracovníků z oblasti dalších služeb, kteří si mohou rozšířit své znalosti v rámci jednotlivých seminářů, nebo mohou absolvovat 15denní rekvalifikační kurz manažera v oboru facility management, který od roku 2008 zajišťuje společnost FM Institute, s.r.o. Náplň a kompetenci činnosti facility manažerů si přiblížíme v některém z dalších příspěvků. Chcete-li se seznámit s dalšími informacemi o tomto oboru, projděte si videopříspěvky na tomto YouTube kanálu.
1 ČSN EN 15221, díl 3–7
2 Řady ČSN EN ISO 41000 (41001, 41011, 41012,41013, atd.)