Popularita programů mentorování ve firmách vychází z toho, že tato forma rozvoje zaměstnanců přináší výhody nejen mentorovaným a firmě, ale i samotným mentorům. Navíc nemusí jít o formální program. Pokud ve vaší firmě nemáte oficiální program mentoringu, najděte si juniorního pracovníka, jemuž můžete být mentorem, sami. Naučíte něco druhé i sami sebe. Zdokonalíte se v komunikačních a vůdcovských dovednostech, budete lépe spolupracovat a více si věřit. Než se však dáte na dráhu mentora, pozorně se seznamte s nejčastějšími chybami mentorů a vyhněte se jim.
Špatný mentor...
-
...se soustředí jen na pozitivní věci. Buďte proto upřímní a nabízejte konstruktivní zpětnou vazbu.
-
...neposlouchá. Nevěnujte veškerý čas tlumočení svých zkušeností. Poslouchejte svého svěřence a zjistěte, co skutečně potřebuje.
-
...nabízí hotová řešení. Učte svého svěřence řešit problémy a rozhodovat se samostatně.
-
...nechává řízení schůzek na svém svěřenci. Pokud se vám váš svěřenec přestane ozývat, nepřehlížejte to. Odpovědnost za řízení vašeho vztahu máte vy.
-
...neumí přijímat kritiku. Nebojte se požádat svého svěřence o názor, jak se jako mentor můžete zlepšit.
-
...neumí jasně vyjádřit svá očekávání. Váš svěřenec by měl znát témata vašich setkání, aby se na ně mohl připravit.
-
...nerespektuje pracovní vytížení svého svěřence. Dejte svému svěřenci prostor pro jeho práci a pochopte, když někdy bude nucen vaši schůzku odložit.
-
...zná odpověď na všechno. Všechno vědět nemůžete, proto se to nebojte přiznat a poslat svého svěřence pro radu za někým jiným.
-
...se neučí od svého svěřence. Všímejte si silných stránek svého svěřence a poučte se z nich stejně tak, jako se on učí od vás.
-
...neudržuje dlouhodobý vztah se svým svěřencem. Mentorem svého původního svěřence můžete být i poté, kdy odejde z vaší firmy – opět ku prospěchu obou stran.
-kk-