Většina manažerů HR se ráda učí novým věcem. Studuje techniky náboru, školení, odměňování apod. To všechno jsou důležitá témata, která jsou však již známá po desetiletí. Dnes může být zajímavé - a také dobré pro rozvoj kariéry - seznamovat se s nejnovějšími možnostmi HR. Když si totiž vyberete oblast, pro níž dosud neexistují učebnice nebo vzdělávací kurzy, máte šanci stát se odborníky, od kterých se pak budou učit ostatní.
- Web 2.0. Blogy, wiki, sociální sítě apod. jsou všechno nástroje, které umožňují spolupráci zaměstnanců. Pro manažery HR proto může být zajímavé seznámit se s novou oblastí, jak posílit pracovní skupiny.
- Nezávislí pracovníci. Spolupráce s lidmi, kteří nejsou přímo zaměstnanci firmy, není ničím novým, je to však dosud nedostatečně prozkoumaná oblast. Firmy sice investují obrovské sumy do náboru, odměňování, školení a udržení zaměstnanců, jen málo se však v tomto směru věnují svým nezávislým pracovníkům. Řízení celkové pracovní síly (zaměstnanců i nezávislých pracovníků) je proto velkou výzvou.
- Analytika. HR systémy dnes obsahují velké množství dat, jen málo firem však má dostatečné dovednosti v tom, jak s nimi pracovat. Inspirujte se například knihou Thomase Davenporta Competing on Analytics a můžete zjistit, že jde o velmi zajímavou oblast.
- Virtuální týmy. To, že členové týmů působí na různých místech, je dnes stále běžnější. Rozvíjejte proto své dovednosti v tom, jak dosáhnout, aby spolupracovali efektivně.
Jakmile se začnete zajímat o nová témata, brzy pro ně získáte nadšení a budete je chtít prosazovat. Nadšení však nemusí být nejlepší strategií. Vytížení manažeři nemusejí chtít zkoušet vaše nové nápady. Lepší je proto mluvit s manažery o jejich problémech a příležitostech. Když pochopíte jejich situaci, můžete lépe najít příležitosti pro uplatnění svých nových znalostí.
-kk-