ESG je poměrně nová disciplína, která vyžaduje specifickou kombinaci dovedností z oblastí ekologie, sociálních věd, firemního managementu a řízení rizik. Vnímání pojmu ESG se vyvíjí, přesto si řada lidí stále spojuje ESG především s environmentálním aspektem a oblasti sociálních témat (S) a správy a řízení (G) jsou méně známé. To je problém i některých firem, které hledají ESG odborníky mezi lidmi, kteří jsou experti v přírodních vědách. ESG specialista ale musí rozumět i oblastem označovaným písmeny S a G, a především brát ohledy na to, že celá koncepce musí dávat smysl udržitelnému businessu firmy.
Zkratka ESG se začala v českém firemním prostředí skloňovat zhruba před dvěma lety. Povinný ESG report totiž budou muset velké společnosti veřejného zájmu zveřejnit už v roce 2025 za rok 2024. Tyto společnosti s více než 500 zaměstnanci již podléhaly předchozí směrnici NFRD (Non-Financial Reporting Directive). O rok později se přidají velké podniky, které splňují 2 ze 3 podmínek: aktiva vyšší než 25 milionů eur, obrat přes 50 milionů eur nebo více než 250 zaměstnanců. Následovat budou všechny střední a malé kótované podniky. Menších a středních firem se ESG dotkne (a už nyní se dotýká) zprostředkovaně kvůli požadavkům jejich odběratelů.
Existuje samozřejmě mnoho firem, které v ESG vidí příležitost, která posouvá firmu dál a přináší konkurenční výhodu. Takové ale většinou nenechávají řešení ESG na poslední chvíli. Pro řadu firem se právě povinnost reportovat stala důvodem, proč hledat ESG specialisty. Ti musí rozumět jak regulačním požadavkům, tak měření a reportování nefinančních výsledků, což vyžaduje komplexní znalosti. Specialisté v této oblasti musí umět analyzovat data, ale i aplikovat specifické standardy. ESG zahrnuje velmi různorodé oblasti, od environmentální udržitelnosti, přes otázky diverzity a inkluze, až po správu společnosti a transparentnost. Najít odborníky, kteří mají zkušenosti v těchto různorodých oblastech, je obtížné. Mnoho firem musí kombinovat znalosti více týmů nebo externích poradců.
Jestli firma zvládne ESG vlastními silami záleží nejen na kvalitě interních odborníků a na velikosti, ale také na jejím zaměření. Zejména pro výrobní firmy je efektivnější konzultovat své aktivity s odborníky a část agendy přesunout mimo firmu. Optimální kombinací je školení stávajících zaměstnanců v oblasti ESG. Proškolení zaměstnanci, kteří dobře znají firmu se tak stávají partnery externích poradců, kteří problematice ESG rozumí do hloubky. To celou agendu zefektivní.
Společnost TREXIMA nabízí firmám, které s ESG začínají nebo uvažují o zapojení externích konzultantů do ESG, půlhodinovou konzultaci s poradci zdarma. Pokud máte o konzultaci zájem, napište poradcům Kristýně Mikulcové nebo Davidovi Dušánkovi.