Podle serveru HR Magazine musíte vybrat někoho, kdo disponuje následujícími pěti dovednostmi, které jsou pro exekutivního kouče naprosto nezbytné. Můžete je využít také jako kritéria zpětného hodnocení úspěchu exekutivního koučování ve vaší firmě.
1. Umění naslouchat
Exekutivní kouč musí umět vnímat nejen to, co manažer říká, ale i to, co zůstává nevyřčeno. Musí rozumět řeči těla. Především však musí dokázat navázat osobní vztah s manažerem na bázi důvěry, který umožní, aby manažer otevřeně mluvil o tom, jak vnímá spolupráci.
2. Schopnost sdělovat zpětnou vazbu
Exekutivní kouč musí být připraven na to, že právě z jeho úst může manažer poprvé slyšet upřímnou zpětnou vazbu. Neznamená to však, že musí být jen negativní. Pro získání důvěry, navázání otevřenějšího vztahu a inspiraci manažera k posouzení jeho vlastního chování bude potřebovat i schopnost pochválit.
3. Schopnost ptát se
Podstatou práce každého kouče je umění klást otázky. Správné otázky dokáže formulovat díky naslouchání, ale také díky vlastnímu zájmu a zvědavosti. Kouč se musí umět dívat očima svého svěřence, aby pomohl odhalit jeho způsob uvažování a chování.
4. Plná pozornost
Manažer musí cítit, že mu kouč věnuje plnou pozornost a reaguje na konkrétní události a informace během jednotlivých sezení. Pokud bude klást pouze předpřipravené obecné otázky nebo strhávat pozornost k nesouvisejícím tématům, na manažera to bude působit negativně a nedůvěryhodně.
5. Praktické zkušenosti
I mladý člověk může být dobrý kouč, v praxi je to však spíše výjimka. Koučování na exekutivní úrovni vyžaduje více než komunikační dovednosti a odborné studium. Pro vrcholové manažery je důvěryhodnější kouč, který má za sebou podobné zkušenosti z byznysu i života jako on sám.
-kk-