Na jednu stranu jsou telefonáty nebo online schůzky rychlou cestou, jak si napřímo předat informace a spolupracovat. Na druhou stranu jsou tyto způsoby tzv. synchronní komunikace vyžadující okamžitou reakci velmi náročné na pozornost a spotřebovávají hodně energie. Když ale zapojíte další moderní online nástroje, můžete například snížit množství doplňujících dotazů druhé strany, zlepšit své pracovní workflow, dostat se snáz k informacím v čase, kdy potřebujete, a hlavně nepřijdete o svoji mentální pohodu a flow při práci.
Jednou z těchto dostupných technologií je i nástroj Miro, který jsme si společně s dalšími účastníky mohli osobně otestovat v rámci únorového Inspirofestu, kde jej představila společnost humancraft.
Pokud Miro neznáte a nepoužíváte, nejlépe si jej představíte jako nekonečný virtuální whiteboard, na kterém si společně s týmem, případně dalšími uživateli můžete tvořit atraktivní vizuální poznámky k dílčím tématům a přehledně je strukturovat do různých tematických celků podle potřeby vaší práce.
Přitom nezáleží na tom, zda všichni nástroji pracujete naráz v jeden čas, anebo jej využíváte příležitostně třeba k uchování, průběžné komunikaci a aktualizaci podkladů k nějakému projektu. To je dle mého názoru jeden jeho z hlavních benefitů, neboť mě velmi v práci brzdí roztříštěnost informací uchovaných v různých zdrojích, často i duplicitně, s čímž se poměrně často setkávám.
Jak během akce zmínila Bea Brosková, spoluzakladatelka humancraftu, trenérka a vizuální facilitátorka, která akcí provázela, nástroj se v praxi osvědčuje zároveň jako skvělý motivátor pro zdrženlivější jedince, kteří mají běžně například při hromadných jednáních (online i offline) obtíže se zapojit. Pokud ale mají po ruce platformu, do které mohou na dálku přispívat, navíc bez tlaku na okamžitou reakci, tým mnohdy získá hodnotnější nápady a inspiraci.
Obecně Miro nabízí celé spektrum využití pro práci, například:
- plánování,
- brainstorming,
- zápisky z porady nebo online výuky,
- onboarding,
- školení nebo prezentování,
- design thinking,
- teambuilding,
- UX design,
- agilní management,
- barometr nálady v týmu,
- a mnohem více...
Grafické zpracování vlastního malého virtuálního světa přitom nemusíte složitě vymýšlet, neboť Miro nabízí online databázi šablon Miroverse, ze které si vyberete a přizpůsobíte tu, která vám bude nejvíce pro daný účel vyhovovat. Zajímavá byla například konkrétní ukázka využití prostředí nástroje k realizaci online konference v graficky pěkně zpracovaném prostředí vesmíru, jejíž přidanou hodnotou byla vložená online knihovny s inspirativními odkazy na další zdroje nebo dílčími whiteboardy pro zapojení účastníků do tématu.
Prostředí Miro je dostupné buď prostřednictvím aplikace, anebo přes prohlížeč bez nutnosti instalace programu. V bezplatné zkušební verzi si můžete vyzkoušet jeho funkce v omezeném režimu.
Osobně hodnotím Miro jako vhodný doplněk pro práci v online prostředí, který má slibnou budoucnost. I přesto, že stejně jako další obdobné prostředky komunikace na dálku nemůže naplno nahradit osobní kontakt a nevyřeší všechny úkony (někdy je zkrátka zvednutí telefonu účelnější), může dle mého názoru zjednodušit a zpřehlednit i náročnější práci na týmových projektech anebo snáze zaujmout publikum podobných online eventů.
Pokud vás zajímají inovativní způsoby práce na dálku a rádi byste se dozvěděli více, obraťte se na konzultanty z humancraft, kteří vám poskytnou širší perspektivu, anebo se zúčastněte připravovaných online kurzů k problematice.
Zefektivněte svou práci v online prostředí
Zúčastněte se připravovaných akcí společnosti humancraft:
Interaktivita v onlinu – online trénink, 1. března 2021, 9:00-12:30
Train The „on-line“ Trainer – akademie pro trenéry a facilitátory, kteří pracují nebo chtějí pracovat v online a hybridním prostředí; termín pro nový běh kurzu je v přípravě