Česká realita: obezita a málo pohybu
Pandemie obezity je podle dat Státního zdravotního ústavu na vzestupu. Nadváhou aktuálně trpí více než 60 % Čechů, u mužů je to dokonce přes 70 %, u žen zhruba polovina. Alarmující je i fakt, že přes 40 % dospělé populace nesportuje. Za sportovce se považuje polovina Čechů, ale více než čtvrtina lidí se hýbe méně než jednou za měsíc.
„Situace se co se nárůstu obezity v Česku týče opravdu nevyvíjí příznivě. Je nutné začít předcházet požáru v podobě pandemie obezity ještě předtím, než vzniknou další ohniska a vynakládat dostatečné úsilí v oblasti prevence a podpory sportu i dalších zdravých životních návyků. Důležité je také odstranit finanční bariéry. A nejen tam by měl zakročit stát,” komentuje Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit.
Děti přibírají rychleji než dospělí
Prognózy studie World Obesity Atlas potvrzují negativní vývoj. Do roku 2030 by mělo obezitou trpět téměř 2,7 milionu Čechů, v roce 2035 pak přes třetinu populace. Zvlášť rychle přibývá dětí s obezitou – ročně o 1,9 %, zatímco u dospělých jde o 0,4 %.
Ekonomické dopady: rychlejší růst nákladů než HDP
Výdaje na zdravotní péči rostou rychleji než ekonomika. Mezi lety 2010 až 2022 vzrostly o 96 %, zatímco HDP jen o 75 %. Výdaje spojené s obezitou v roce 2050 mají dosáhnout až 500 miliard korun, což je obdobné jako celkové výdaje na zdravotnictví v roce 2022.
„Z průzkumu vyplývá, že Čechům na cestě ke zdravému způsobu života brání nejen osobní, ale i ekonomické faktory. Pokud se nezačne více investovat do prevence a podpory pohybu již od útlého věku, můžeme v budoucnu čelit nejen zdravotní, ale i ekonomické krizi. Klíčovou prioritou státu by mělo být zajistit, aby na cestě ke zdraví bylo minimum bariér. Je to v dlouhodobém horizontu nejlevnější cesta ke zdravější společnosti i udržitelnosti rozpočtu na zdravotnictví,“ říká Miroslav Rech.
„Prevence neznamená jen pravidelné lékařské prohlídky. Skutečnou prevencí je zdravý životní styl – dostatek pohybu, kvalitní strava, správné mentální nastavení, nekuřáctví i omezení spotřeby alkoholu. To vše jsou faktory, které výrazně ovlivňují zdraví populace a dlouhodobě snižují výdaje na zdravotní péči,“ doplňuje.
Finanční bariéry a prostředí jako překážky
Téměř 30 % Čechů podle MultiSport Indexu vnímá finanční náročnost jako překážku na cestě ke zdravějšímu životnímu stylu. Více než desetina ji považuje za hlavní bariéru. Od roku 2019 se jejich počet zdvojnásobil. Nejčastějšími překážkami jsou ale stále nedostatek vůle a času – zmínilo je přes 80 % respondentů.
Významnou roli hraje i prostředí – v domácnostech, kde nikdo nesportuje, je jen ve třetině případů alespoň jeden aktivní člen rodiny. Podpora pohybu a zdravého životního stylu by tedy měla cílit nejen na jednotlivce, ale na celé komunity.
Obezita zatíží rozpočty více než covid-19
S nadváhou a obezitou jsou spojena četná zdravotní rizika, jejichž léčba výrazně zatěžuje veřejné finance. Prognózy profesora Richarda Hindlse, bývalého rektora VŠE a člena NERV, jsou jasné.
„S přibývajícím počtem Čechů trpících nadváhou či obezitou budou růst také výdaje, které bude muset stát vynaložit na léčbu z nich plynoucí. Už v roce 2030 přesáhnou roční náklady na řešení takových zdravotních komplikací částku, kterou Česko vynaložilo na boj s pandemií covid-19. Tohle je ale pandemie, za kterou si můžeme sami a které lze předcházet,” říká profesor Hindls.
Do roku 2021 vydalo Česko na boj s covidem 308 miliard korun. V roce 2035 mají být výdaje spojené s obezitou už 313 miliard korun – tedy zhruba třetina současných výdajů na sociální dávky. Snížení podílu Čechů s nadváhou o 10 procentních bodů by znamenalo úsporu téměř 60 miliard korun.
O společnosti MultiSport Benefit
Společnost MultiSport Benefit, s.r.o. působí v ČR od roku 2010 a je dceřinou společností Benefit Systems SA. Nabízí kartu MultiSport, která umožňuje každý den jeden volný vstup do více než 2.900 sportovních a relaxačních zařízení v Česku a na Slovensku. Kartu aktuálně využívá více než 280.000 zaměstnanců.