Vládní nařízení poslala již podruhé konání této akce upozorňující na problematiku nerovného odměňování žen a mužů do online formátu. Organizace Business & Professional Women CR, která za touto akcí stojí, vzala tento fakt jako příležitost, která umožnila zapojit osobnosti nejen z Česka, ale doslova z celého světa. Setkat jsme se taky mohli například se slovenskou diplomatkou a političkou Magdalenou Vašáryovou, britskou podnikatelkou Antonií Burrell, ředitelkou komunikace Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) Jackie Brock Doyle nebo Global International Supply Chain Head v pivovarnické skupině AB InBev Flavií Gomes Aragao.
V rámci Equal Pay Day otevíráme témata, která jsou důležitá, ale ve společnosti se o nich málo mluví. Svůj podíl na tom má i menší zastoupení žen ve veřejném prostoru, kdy jejich hlas není dostatečně slyšet. Poukazujeme na ně v netradičním světle, odborně, ale přesto srozumitelně, skrze příběhy lidí, kteří se je nebojí sdílet, s příklady dobré české i mezinárodní praxe, které fungují. Během nabitého programu se ke slovu dostali ženy i muži, slyšeli jsme nejen jejich názory, ale také mnohdy velmi silné osobní příběhy. O ty se s námi podělily ženy z veřejného prostoru, podnikatelky i zástupkyně firem, které již přišly na to, že vytvořit ženám podmínky k tomu, aby se mohly realizovat, se vyplácí. Vystoupení žen jako Daniela Hlaváčková, Market Head Slovakia společnosti Mars, Mounia El Hilali Acherkouk Yakhlef CEO & CSO IKEA CR, Slovakia, Hungary, Gabriela Bechynská, Corporate & Government Affairs Manager CZ/SK, Hungary Mondelez International, byla dle reakcí účastnic plná pověstných „AHA“ momentů, které mohou nejen ženy posunout dál v jejich kariérách.
Témata, která přišla na „přetřes“ byla různá, od nerovného odměňování žen a mužů, na které v rámci svého vystoupení upozornila Lenka Simerská, hlavní gestorka projektu 22 % K ROVNOSTI, přes rovnost příležitostí až po tipy na nastavení work-life balance. Atmosféra panující ve virtuálním sále během konference i v rámci mentoringových setkání, byla nabitá pozitivní energií, odhodlaností mluvit o tématech, která nemusí být pro každého z nás komfortní, chutí žen podpořit se navzájem.
Vzájemná podpora žen byla jednou z hlavních myšlenek, která rezonovala v řadě vystoupení v rámci konference. Naprosto jasně její potřebu vyjádřila významná česká ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, když řekla: „Každá žena, která se dostane do vysoké pozice, by se měla snažit vytvářet podmínky pro další ženy, aby se jim to také mohlo podařit, a musí být inspirací pro ostatní.“
Právě proto má akce jako Equal Pay Day a nezisková organizace Business & Professional Women CR své nezastupitelné místo v českém veřejném prostoru. Otevírá totiž diskuzi, která bude hrát do budoucna velmi významnou roli při obnovování škod napáchaných pandemií COVID-19. „Svět se změnil možná víc, než jsme si ochotni v tuto chvíli připustit. Každá změna je ale výbornou příležitostí nastavit nová pravidla, zamyslet se nad novými šancemi, které nám vzniklá situace dává a pokusit se vytvořit svět lepší, svět, ve kterém se bude nám všem lépe žít – z mého pohledu tedy hlavně svět férovější,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka neziskové organizace Business & Professional Women CR z.s.
Equal Pay Day od roku 2010 pořádá veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z.s., sdružující aktivní ženy, které chtějí dělat mnohem víc než jen byznys. Organizace je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí již 90 let ve více než 100 zemích světa. Zakládající členkou organizace byla česká senátorka Františka Plamínková. V ČR tuto organizaci založila v roce 2010 Lenka Šťastná s vizí, že když se ženy spojí, dokážou neuvěřitelné věci.