„Až do roku 2002 byla energetika a firmy v ní působící v podstatě státní sektorem, pak ale pod vlivem Evropské unie přišla deregulace trhů s elektřinou a s ní i deregulace cen,“ popisuje P. Cyrani rozvoj energetiky u nás, „To vše spustilo změny v energetice, změny v ČEZu.“ Podle slov P. Cyraniho bylo co měnit: „Bylo nutné vybudovat nové prodejní kanály, museli jsme se naučit prodávat elektřinu na komoditních burzách i na konkurenčních trzích pro koncové zákazníky a bylo třeba oddělit distribuci od prodeje. Takové byly v té době požadavky businessu,“ říká. „Bylo třeba změnit i firemní kulturu – systém odměňování i její další prvky. Tyto změny přišly zejména s nástupem Martina Romana do funkce generálního ředitele, ale dá se říci, že řada jich začala už za jeho předchůdce.“
V druhé části se Pavel Cyrani zaměřil na asset management, v němž působil poslední 2 roky. „První tři měsíce jsem strávil tím, že jsem prolézal všechny kotle i strojovny v ČEZu,“ vzpomíná na své začátky, „na začátku se mi podařilo párkrát pobavit kolegy použitím nepřesného termínu, nicméně nakonec ocenili moje úsilí. Asset management byla ve výrobě nově zaváděná disciplína, která propojuje údržbu majetku s řízením rizik i finančním řízením,“ vysvětluje. „Nadefinovali jsme rizikovost jednotlivých částí technologie, její poruchovost i příspěvek do zisku firmu a na základě těchto údajů rozhodovali, do jakých oblastí a kolik peněz investovat peníze, aby se nám vrátily.“
Určit, kam se ČEZ bude ubírat, je podle P. Cyraniho složité. „Stanovit strategii v energetice v dnešní době není jednoduché. Na jednu stranu je nutné se připravit na to, co bude za 30 let, na straně druhé musíme vědět, co může přijít už za tři nebo čtyři roky.“ Stejně tak obtížné je podle něj odhadnout cenu elektřiny: „Je tu příliš mnoho faktorů z vnějšího okolí, které ovlivňují odhad ceny. Je těžké dopředu říci, kolik peněz bude mít společnost k dispozici do investic, s čím bude moci v budoucnosti počítat. Proto má ČEZ až 15 verzí, co by mohlo cenu elektřiny ovlivnit. Nakonec je vždy nejdůležitější, aby v tom, do čeho se ČEZ rozhodne investovat, jsme byli lepší než konkurence.“
V závěru přednášky dostali účastníci možnost se ho na cokoliv zeptat; otázky směřovaly i k finanční krizi. „Hospodářská recese na nás taky dopadla. Ale ne ze dne na den jako u mnoha jiných firem. My jsme krizi pocítili s tříletým zpožděním. Razantním způsobem jsme museli seškrtat investice, abychom obhájili náš rating“ říká P. Cyrani a dodává: „Jsem rád, že se Skupině ČEZ daří proplouvat krizí lépe než konkurenci.“
Pavel Cyrani byl hostem vánočního setkání členů České asociace pro finanční řízení (CAFIN), které se uskutečnilo 6. prosince v Praze. Hostem bývá každoročně významná osobnost české podniko-hospodářské sféry, letos padla volba na nově zvoleného člena představenstva ČEZu. P. Cyrani vystudoval VŠE v Praze. V ČEZu působí od r. 2005, kdy nastoupil do vedení controllingu v divizi financí. Poslední dva roky vedl asset management výrobních zdrojů a šéfem strategie je od října letošního roku.
_ _ _ _ _ _ _ _ _
Česká asociace pro finanční řízení (CAFIN) je nezisková organizace, která vznikla v r. 2010. Jejím cílem je sdružovat odborníky se zájmem o finanční řízení podniků; podporovat výzkum, výuku i vzdělání na tomto poli a aktivně spolupracovat s profesními organizacemi, finančními institucemi a dalšími zájmovými subjekty. Více informací naleznete na www.cafin.cz.