Nejžádanější benefity: Pružná pracovní doba a finanční bonusy

Jaký firemní benefit je pro vás nejdůležitější? Stravenky, 13. plat nebo občerstvení na pracovišti? Stejnou otázku prostřednictvím dotazníkového šetření položila personální agentura Advantage Consulting a pracovní portál Profesia.cz 792 návštěvníkům na veletrzích práce.

Respondenti měli seřadit 15 nejčastějších benefitů, podle toho, jak je motivují. Nejcennějším benefitem se stala pružná pracovní doba, kterou oceňuje pětina účastníků. V současné době často skloňovaný home office, neboli práce z domova, se umístil na prvním místě jen pro 6 % respondentů.

Co je doma, to se počítá. Proto 18 % oslovených považuje za nejdůležitější benefit finanční bonusy. „Čtyři zaměstnanci z deseti loni dostali 13. plat nebo finanční odměnu, jak ukázala nedávná anketa na pracovním portálu Profesia.cz,“ dodala Zuzana Lincová z Profesia.cz.

Lidé dále oceňují vklad do své profesní budoucnosti v podobě vzdělávacího kurzu (13 % odpovědí) nebo jazykového kurzu (8 %). Každý osmý účastník ankety má největší radost ze stravenek, tradiční položky zdejší palety firemních benefitů.

Půjčky zaměstnancům nebo doprava se nenosí

Podíváme-li se na druhý konec žebříčku, najdeme zde benefity, které zaměstnavatelé nabízí zřídka nebo ty, které naopak bereme často za samozřejmost.

Podle dotazníkového šetření si chodí zaměstnanci pro půjčku raději do banky než ke svému zaměstnavateli. Poslední příčky zájmu obsadila i doprava do zaměstnání nebo příspěvek na bydlení.

Pro mnohé zaměstnance je zřejmě občerstvení na pracovišti, mobilní telefon nebo penzijní připojištění tak běžné, že nestojí ani za řeč.

Tabulka 1: Pořadí zájmu o benefity

Zdroj: Pracovní portál Profesia.cz a personální agentura Advantage Consulting

 

Na začátku oceňujeme finanční bonusy, časem home office a dovolenou navíc

Rozložíme-li nejoblíbenější benefity podle délky praxe u současného zaměstnavatele, můžeme sledovat následující preference. Lidé, kteří nepracují nebo pracují u současného zaměstnavatele krátce, uvádějí na prvním místě finanční bonusy. Souvislost to může mít s výpadkem příjmu, kterému museli čelit během nezaměstnanosti. Následují jazykové a vzdělávací kurzy, pružná pracovní doba a home office. Čtvrté místo obsadily stravenky. Zajímavé je uvedené auto na 5. místě, které není po krizi v běžné nabídce benefitů, obzvláště potom pro juniorní pozice.

Střet očekávání s realitou už za sebou mají lidé, kteří obstáli během prvního roku a začínají hledat cesty, jak stoupat po firemním žebříčku. Jejich hodnocení benefitů se mění. Na první místě stojí vzdělávání, finanční bonusy až na třetím. Oceňují dovolenou navíc. Stejný důraz na osobní růst prokazuje i preference benefitů u lidí, kteří pracují ve firmách tři až pět let. Společně s dovolenou navíc si tito lidé uvědomují výhody home office a sick days.

Potřeba získat v prvé řadě dostatečně ocenění za svou práci dominuje benefitům zaměstnanců, kteří ve firmě strávili pět až deset let. Auto a stravenky, jakožto firemní benefit, jsou symbolem postavení těchto zkušených zaměstnanců.

Pro lidi, kteří ve firmách pracují více než deset let, je nejoceňovanějším benefitem home office. „Jedná se o tzv. „sendvičovou generaci“, která často pečuje nejen o děti, ale i další příbuzné. Není divu, že stále více žen i mužů volá po alternativních úvazcích,“ řekla Marcela Vyskoková z Advantage Consulting.

 

Tabulka 2: Preference benefitů podle délky praxe u současného zaměstnavatele

Zdroj: Pracovní portál Profesia.cz a personální agentura Advantage Consulting