Propadlé stravenky pomáhají seniorům v nouzi

Našli jste v peněžence nebo v šuplíku papírové stravenky Sodexo Gastro Pass, jejichž platnost vypršela 31. prosince 2021? Rozhodně je nevyhazujte. Stejně jako v loňském roce je totiž můžete ve spolupráci s jejich poskytovatelem, společností Sodexo Benefity, využít pro dobrou věc. Přispět můžete na kvalitnější stravování pro ohrožené seniory.

Sodexo senior Portrait photo of a senior woman having lunch,creativecontentbrief,985859318

Stravenky, kterým vypršela expirace, nám lidé mohou do konce února vrátit. My za celkovou vybranou hodnotu uvaříme obědy pro seniory,“ říká Tereza Knířová ze společnosti Sodexo Benefity, největšího poskytovatele benefitů v České republice, a pokračuje: „Projekt pomoci skrze propadlé stravenky realizujeme již podruhé. V minulém roce jsme vybrané peníze věnovali České federaci potravinových bank, s níž spolupracujeme dlouhodobě, třeba v rámci potravinových sbírek, jež se konají každoročně v dubnu a listopadu. Letos jsme se rozhodli pro ještě cílenější pomoc a navázali jsme spolupráci s organizací Seniorem s radostí. Pomůže nám vytipovat seniory v nouzi a také zajistí distribuci jídel.“

Jak postupovat

Seniorům můžete přispět papírovými stravenkami Sodexo Gastro Pass v jakékoli hodnotě, kterým skončila platnost 31. prosince 2021. Stačí je do konce února doručit společnosti Sodexo Benefity. „Stravenky lze odevzdat osobně v našich Zákaznických centrech v Praze a Brně. Adresy a provozní dobu najdete na našem webu www.sodexo.cz,“ uvádí Knířová. Druhou možností je poslat stravenky poštou na adresu pražského zákaznického centra.

Velmi vítáme aktivitu společnosti Sodexo Benefity. Z našeho průzkumu mezi seniory z celé republiky totiž zcela jasně vyplývá, že sociální separace a nárůst nákladů i snížení vlastní soběstačnosti v časech covidu vedly ke zhoršení kvality jejich stravování. Začali se častěji stravovat vysoce průmyslově zpravovanými a trvanlivými potravinami, omezili přísun čerstvé zeleniny a ovoce a často se snížila i frekvence, ve které se stravují,“ říká Jana Rachno, zakladatelka organizace Seniorem s radostí.

Nezisková organizace Seniorem s radostí se od roku 2016 zaměřuje na aktivizační programy vedoucí ke zdraví a dlouhověkosti starších dospělých. V posledních dvou koronavirových letech se přeorientovala na technologickou a přímou péči pro seniory. Naším cílem je, aby stáří bylo radostné a dostávalo se mu patřičného respektu,“ říká zakladatelka Jana Rachno.