Technika a ICT je i pro holky!

9. ročník Girls Day, kariérního dne pro dívky, pořádá ve čtvrtek 22. dubna 2021 obecně prospěšná společnost Gender Studies, letos kvůli pandemii poprvé online.

 

Technika a ICT je i pro holky

Girls Day se slaví tradičně vždy čtvrtý čtvrtek v dubnu v rámci Mezinárodního dne dívek v ICT a STEM oborech (Girls in ICT Day), který probíhá již deset let v zemích celého světa pod záštitou OSN.

Cílem akce je povzbudit zájem dívek o technické obory. Pro dívky je seberealizace v perspektivních oborech vodítkem k osobnímu růstu, informační a digitální gramotnosti, motivací ke studiu a cestou k ekonomické soběstačnosti. Přesto dívky stále ještě často žijí pod vlivem stereotypů spojených s představami o tradičních genderových rolích ve vztahu k povolání. Dívky tak musí překonat řadu překážek, pokud se chtějí prosadit v technických oborech.

“Girls Day nabourává stereotypy o nevhodných povoláních pro dívky a zlepšuje tak jejich vyhlídky na uplatnění na měnícím se trhu práce. Zároveň také pomáhá řešit aktuální nedostatek kvalifikované pracovní síly,” shrnuje ředitelka Gender Studies, Helena Skálová. Celosvětově narůstá nedostatek IT expertů a expertek, jen v České republice jsou aktuálně desetitisíce neobsazených pracovních míst. Přesto je v EU podle nedávné studie EIGE zaměstnáno v ICT pouhých 17 % žen (globálně dokonce pouhá 3 %) – je zde tedy pro ně velký prostor. Motivace dívek pro vstup do technických oborů je výhodná i pro firmy – ty s vyrovnanějším zastoupením žen a mužů v zaměstnanecké populaci jsou schopny lépe reflektovat potřeby svých zákazníků a zákaznic. V důsledku jsou pak firmy schopné přicházet s inovativními produkty a řešeními a dosahují lepších výsledků a konkurenceschopnosti. To se pak odráží také v dobré kondici ekonomiky soukromého i veřejného sektoru.

Girls Day je pro účastnice možností načerpat inspiraci pro budoucí studijní či pracovní kariéru. Akce je otevřená všem dívkám ve věku mezi 15 a 25 lety, účast je pro ně zdarma.

Na Girls Day si dívky vyzkouší základy programování, elektro projektování, nové telekomunikační technologie nebo práci s 3D virtuální realitou. Firmy připravily program s jedinečnou příležitostí seznámit se s technologiemi a činnostmi, které jsou budoucností moderních provozů. Girls Day je také prostorem společného dialogu studentek a lidí z praxe, zejména odbornic, které na dívky působí jako tzv. role models a dokládají, že v technických oborech je pro ženy místo a uplatnění.

Hlavním partnerem akce je již po páté Škoda Auto, a. s., která láká dívky na program 3D virtuální reality, slovy Terezy Kozákové: “Jeden virtuální svět, desítky avatarů a přednášek. Ve ŠKODA AUTO chceme motivovat pro vědu a techniku mladé talentované dívky navzdory omezeným možnostem osobního setkávání. Proto jsme se rozhodli přesunout akci Girls Day do virtuálního prostředí, kde dívkám přiblížíme nejrůznější škodovácká oddělení.” Pražské firmy zastoupí Vodafone, MSD IT a CN Group, z Plzně se zapojí firma Konplan. Letošní online ročník má výhodu v tom, že se na workshopy mohou hlásit dívky skutečně odkudkoliv. Součástí letošního programu Girls Day je také otevřená večerní diskuze Czechitas, kterou můžete sledovat na jejich Instagramu (@czechitas).

V případě zájmu o další informace, komentáře apod. se prosím obracejte na koordinátorku akce Marii Mrvovou (girlsday@genderstudies.cz, 777 910 930) nebo na ředitelku Gender Studies Helenu Skálovou  (helena.skalova@genderstudies.cz, 777 910 933). Více na www.girlsday.cz.