„Tato dobrovolná certifikace udělená společností TÜV SÜD zdůrazňuje cíl firmy Digicust navrhnout aplikaci umělé inteligence, která je prokazatelně spravedlivější a důvěryhodnější a jde nad rámec požadavků stanovených zákonem,“ říká Philipp Coution, vedoucí oddělení kvality umělé inteligence ve společnosti TÜV SÜD, který audit ve společnosti Digicust provedl. Digicust nabízí inovativní řešení pro digitalizaci a automatizaci celního odbavení pro průmyslové a logistické podniky. To je oblast, kde jsou etické aspekty velmi důležité, aby se zabránilo dovozu nebezpečných nebo nevyhovujících výrobků. Ahmad Haj Mosa, Ph.D., spoluzakladatel společnosti Digicust a vedoucí oddělení inovací a umělé inteligence, vysvětluje: „Tato certifikace zaručuje, že naše řešení s umělou inteligencí jsou důvěryhodná a splňují platné bezpečnostní normy. To pak dlouhodobě posiluje důvěru našich zákazníků a obchodních partnerů.“
Certifikace je vyvrcholením rok trvajícího procesu
Společnost TÜV SÜD provedla první posouzení umělé inteligence podle etických kritérií. Zhruba rok trvající proces, který byl dokončen v létě 2024, zahrnoval posouzení jak technických, tak zejména etických aspektů umělé inteligence. Certifikační postup byl založen na hodnocení CertifAIEd, které zohledňuje kritéria, jako je odpovědnost, ochrana soukromí, algoritmické zkreslení a transparentnost.
První mezinárodní certifikační systém
IEEE CertifAIEdTM je certifikační systém pro hodnocení etičnosti aplikací umělé inteligence a zvyšování jejich přijatelnosti. Certifikační kritéria vycházejí z normy IEEE 7000-2021, která jako první mezinárodní norma přihlíží k etickým aspektům při vývoji a používání systémů umělé inteligence. Kritéria zohledňují mnoho etických aspektů vývoje a používání autonomních inteligentních systémů (AIS). Výsledné osvědčení a certifikační značka jsou pro uživatele důkazem snahy organizace nabízet důvěryhodná řešení. Další informace o IEEE CertifAIEdTM jsou k dispozici zde.
Podniky si často neví rady
Ačkoli jsou aplikace umělé inteligence široce známé a používané, často se nezabývají etickými aspekty. I v případech, kdy jsou etická kritéria definována, je obtížné je promítnout do kritérií hodnocení, neboť je potřeba vzít v úvahu mnoho faktorů. Akt EU o umělé inteligenci stanoví, že etické požadavky musí být v aplikacích umělé inteligence zohledněny již v rané fázi. IEEE CertifAIEdTM vymezuje kritéria a metody hodnocení a certifikace, které mají aplikace umělé inteligence chránit před etickými riziky. Etika umělé inteligence je mladá a složitá disciplína a mnoho organizací si neví rady s implementací požadavků. Odborníci z TÜV SÜD poskytují školení, hodnocení a certifikaci a pomáhají tak zajistit cílené a efektivní provádění příslušných požadavků.
Zajištění kvality pro umělou inteligenci: TÜV SÜD udává směr
TÜV SÜD se tématem umělé inteligence zabývá již řadu let a zasedá ve výborech, které vyvíjejí certifikační kritéria pro testování a posuzování výrobků s umělou inteligencí. Tyto aplikace se již používají a testují v reálném životě v oblastech, jako je automatizované řízení vozidel a zdravotnické prostředky, a také v řešeních pro spotřebitele a podniky. Odborníci společnosti TÜV SÜD dále vypracovali rámec pro kvalitu v aplikacích umělé inteligence a své znalosti předávají na školeních a seminářích. Další informace o tématu umělé inteligence a službách společnosti TÜV SÜD naleznete na adrese: tuvsud.com/artificial-intelligence nebo nám můžete napsat na adresu: ai@tuvsud.com.