Prakab Pražská kabelovna, která loni oslavila sto let své existence, si ve vztahu ke svým pracovníkům zakládá především na férovém a otevřeném prostředí. „Každý, kdo k nám přijde z korporátu cítí změnu v rychlosti reakce a komunikaci. Zaměstnanci mají u vedení firmy vždy dveře otevřené, stačí přijít a hned můžeme hledat řešení,“ uvádí Barbora Bížová. Prakab, který je špičkou v oblasti požárně bezpečnostních kabelů a předním výrobcem železničních zabezpečovacích kabelů, má necelých čtyři sta zaměstnanců. Ve výrobě se potkávají jak zkušení pracovníci, kteří zde pracují deset nebo více let, tak nováčci. „Kabelařina jako taková se nikde nevyučuje, tedy je to doslova o předávání zkušeností z generace na generaci, a musím říct, že to funguje skvěle,“ pochvaluje si Barbora Bížová.
Najít a oslovit schopné pracovníky co nejdříve
Mladé talenty, které by se mohly ve firmě uplatnit, Prakab oslovuje již na středních školách, a to prostřednictvím nejrůznějších projektů a akcí, kde mají firmy možnost se žákům prezentovat na přednáškách či workshopech. Prakabu se díky podobným aktivitám daří dostat značku do povědomí těch, kteří se teprve budou pohybovat na trhu práce. Cílem je také ukázat, že podnik se stoletou historií má mladým a schopným lidem co nabídnout. „Máme hned několik případů, kdy k nám kolega nebo kolegyně přišli na stáž v rámci střední školy, nebo třeba konzultaci kvůli diplomové práci, a už tady zůstali,“ říká Barbora Bížová a dodává: „Pracují u nás přední odborníci v oboru, vedle kterých se mladý člověk může skutečně rozvíjet a hodně se toho naučit.“ Prakab organizuje pro studenty také exkurze, v dubnu například přijdou na návštěvu do výroby Střední průmyslová škola dopravní a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze Ústav polymerů.
Nábor nováčků
Do výběru nových pracovníků kabelovny se promítají specifika činnosti firmy. Předně záleží na tom, na jakou pozici se uchazeči hlásí, zda jde o práci přímo ve výrobě, nebo takzvanou THP pozice (technicko-hospodářský pracovník, pozn. red.) Ty je podle personalistů obtížné obsadit vhodnými odborníky, protože kabelařina není nikde učebním oborem. I proto se firma nebrání mladým lidem, kteří přicházejí s novými nápady a energií. „Samozřejmě nás zajímá, jak dotyčný doplní náš stávající tým, ale zároveň zda má nějaký potenciál růstu do budoucna a ambice. Také klademe velký důraz na chemii a propojení mezi kandidátem a budoucím týmem,“ doplňuje Barbora Bížová.
U náboru „modrých límečků“ je zásadní prohlídka výroby a rozhovor s mistry na místě. „Tím, že je výroba kabelů opravdu velmi specifická, je pro nás důležité, aby ji každý kandidát viděl, a získal tak jasný obrázek o jejím fungování, a samozřejmě, aby viděl prostředí a podmínky, ve kterých by pracoval,“ uvádí Barbora Bížová.
Přidanou hodnotu pro zaměstnance, kterým firma nabízí benefity ve formě finančních bonusů, možnosti práce z domova či příspěvku na stravování, je především fakt, že Prakab je špičkou ve svém oboru. „Díky tomu, kde všude je možné naše kabely vidět a jaké výrobky děláme, jsou naši zaměstnanci hrdí na to, pro jakou společnost pracují,“ uzavírá Barbora Bížová.
Produkty z dílny Prakabu najdeme ve významných stavbách, jakými jsou O2Aréna, tunel Blanka, pražské metro nebo Národní muzeum, ale také za hranicemi Česka.