Čeho se vám podařilo dosáhnout ve firemním vzdělávání v posledních měsících?
Realizovali jsme individuální rozvojové aktivity, kdy jsme část nákladů pokryli z dotací z Evropských fondů. Do vzdělávání jsme zahrnuli nejen manažery, technické specialisty, ale i specializovaný výrobní personál. Druh aktivit je široký. Obzvlášť pozitivní zpětná vazba je ze zážitkového vzdělávání. U výrobních kolegů jsou oblíbené kurzy se zařazením praktických příkladů.
Jaké způsoby rozvoje zaměstnanců se vám nejvíce osvědčily?
Ideální je kombinace různých forem vzdělávání. Vždy určeno podle požadavku pracovního místa a profilu obsazujícího zaměstnance.
V posledních letech se stal oblíbený koučink a mentorink. Je tomu tak i vás?
Obě tyto formy rozvoje využíváme, i když přednost dáváme koučinku. Zatím jsme spolupracovali převážně s externími vzdělavateli. Na druhou část roku plánujeme zintenzivnění opět ve spolupráci s našimi osvědčenými vzdělávacími partnery.
Jak a kde hledáte dodavatele vzdělávání?
V případě navázání nové spolupráce volíme výhradně reference z jiných firem. Běžně ale stavíme na dlouhodobých vztazích, kdy společně hledáme optimální cestu k naplnění rozvojového cíle. Naši vzdělávací partneři mají dobrou znalost firemního klimatu, což je nesporná výhoda.
Jaké aktivity plánujete pro nadcházející měsíce?
Manažerskou akademii, pokračování jazykového vzdělávání a kvalifikační výcviky pro specialisty ve výrobě (konkrétně seřizovače).
Kdybyste teď mohla být kdekoli na světě, kde byste byla a co byste dělala?
Živě se vidím v rakouských Alpách v oblasti Solných jezer na některém z dvoutisícových vrcholů. Po krátkém relaxu bych se vydala na cestu zpět, která je někdy hodně napínavá. Na horách se mění počasí rychle, takže jsme často sestupovali za deště a bouřky. Vždy jde ale o hluboký zážitek. Doporučuji!
Rozhovor připravily